Help for patients from Ukraine
In the face of the escalation of the armed conflict in Ukraine, we are starting a fundraiser for the supply and support of Ukrainian citizens referred to the Institute of Mother and Child, including pregnant women and parents with children. Among the necessary measures are, among others hygienic articles, clothes, food products. It will also be necessary to provide transport and accommodation for families.
Funds can be deposited directly into the Foundation’s EURO account
title: HELP FOR UKRAINE
[IBAN] PL83 2490 0005 0000 4600 2108 2755
[SWIFT] ALBPPLPW
Ile pije młodzież? Nowy raport z badań HBSC
26 września został opublikowany raport z badań HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) dotyczący spożycia alkoholu przez nastolatki. W raporcie przedstawiono najnowsze tendencje w piciu alkoholu u 15-latków w europejskim regionie WHO, zaczerpnięte z badania HBSC. Raport przedstawia szeroki zakres danych HBSC na temat spożycia alkoholu i zachowań związanych z piciem wśród nastolatków, wskazując różnice w korzystaniu z alkoholu ze względu na płeć, pozycję społeczno-ekonomiczną i podregion geograficzny.
CZY SPOŻYWANIE ALKOHOLU JEST CZĘSTE WŚRÓD NASTOLATKÓW?
Raport z badań HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) stworzony we współpracy z Europejskim Biurem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „Adolescent alcohol-related behaviours: trends and inequalities in the WHO European Region, 2002–2014 (1)”, przedstawia dane na temat "regularnego spożywania alkoholu" przez 15-letnią młodzież, co oznacza cotygodniowe picie napojów alkoholowych.
Dane dotyczą 219 460 nastolatków z 42 krajów spośród 48 krajów członkowskich sieci HBSC
Cotygodniowe spożycie alkoholu u chłopców i dziewcząt znacząco spadło w latach 2002-2014. Pomimo tej ogólnej tendencji znaczny wzrost rozpowszechnienia (20% +) obserwuje się w dziewięciu krajach europejskich.
Cotygodniowe picie jest zauważalnie wyższe wśród chłopców w większości krajów i regionów, ale spadek konsumpcji w latach 2002-2014 był większy wśród chłopców niż dziewcząt.
SPOŻYWANIE ALKOHOLU PRZEZ NASTOLATKÓW: JAKIE WIĄŻE SIĘ Z TYM RYZYKO?
Alkohol jest jedną z najbardziej powszechnych substancji psychoaktywnych używanych przez młodzież. Większość młodych ludzi zaczyna spożywać alkohol między 12 a 16 r. ż., gdy zyskują coraz większą niezależność, w tym wieku zwiększają się psychologiczne, społeczne i fizyczne konsekwencje spożywania alkoholu:
- PSYCHOLOGICZNE – Alkohol przyczynia się do zmian
w strukturze i funkcjonowaniu mózgu. Spożywanie alkoholu przez nastolatków zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym oraz problemów neurokognitywnych zarówno w dłuższej, jak i krótszej perspektywie.
- SPOŁECZNE – istnieje silny związek między spożywaniem alkoholu a nieszczęśliwymi wypadkami, niekiedy śmiertelnymi, próbami samobójczymi, używaniem innych substancji psychoaktywnych, przedwczesną, nieplanowaną ciążą i zakażeniami przenoszonymi drogą płciową, słabymi wynikami w nauce i przemocą. Spożywanie alkoholu wiąże się również z zachowaniami antyspołecznymi i przestępczymi.
- FIZYCZNE – alkohol jest jednym z głównych czynników ryzyka dotyczących przedwczesnej umieralności w Europejskim Regionie WHO, który ma najwyższy poziom spożycia alkoholu na świecie. Spożywanie alkoholu szczególnie zagraża zdrowiu w przypadku chorób niezakaźnych, takich jak rak, cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe.
CZY MŁODZIEŻ PIJE ALKOHOL PRZED 13 R. Ż. ?
Wczesna inicjacja alkoholowa oznacza spożywanie alkoholu w wieku 13 lat lub wcześniej. W tym wieku mózg jest najbardziej narażony na uszkodzenia. Innym problemem odnotowywanym w tej grupie wiekowej jest wczesne upijanie się, zdefiniowane jako upicie się w wieku 13 lat lub wcześniej.
Odsetek nastolatków, których dotyczyła wczesna inicjacja alkoholowa spadł w większości badanych krajów i regionów europejskich, średnio z 46% w 2002 r. do 28% w 2014 r. Odsetek młodzieży, która wcześnie zaczęła się upijać zmniejszył się natomiast o ponad połowę (z 17% do 8%).
Niemniej jednak dwa kraje wykazały wzrost wczesnej inicjacji alkoholowej: Słowenia (chłopcy i dziewczęta) i Grecja (dziewczęta). W Estonii 50% chłopców i 47% dziewcząt zaangażowało się we wczesną inicjację, podczas gdy w Grecji proporcje to 47% chłopców i 38% dziewcząt.
Link do raportu [kliknij!]