
News
Help for patients from Ukraine
In the face of the escalation of the armed conflict in Ukraine, we are starting a fundraiser for the supply and support of Ukrainian citizens referred to the Institute of Mother and Child, including pregnant women and parents with children. Among the necessary measures are, among others hygienic articles, clothes, food products. It will also be necessary to provide transport and accommodation for families.
Funds can be deposited directly into the Foundation’s EURO account
title: HELP FOR UKRAINE
[IBAN] PL83 2490 0005 0000 4600 2108 2755
[SWIFT] ALBPPLPW
Nowe wyniki badania PITNUTS 2024: Zdrowie dzieci w Polsce
72% matek karmi piersią do 6. miesiąca życia, ale co czwarte dziecko w wieku przedszkolnym zmaga się z nadwagą.
Wyniki badania PITNUTS 2024, przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka oraz Fundacji Nutricia, wskazują na istotne zmiany w zakresie wczesnego żywienia dzieci w Polsce. Z roku na rok rośnie liczba dzieci karmionych piersią, a także poprawiają się praktyki związane z rozszerzaniem diety. Niestety, pojawiają się również poważne wyzwania, szczególnie w starszych grupach wiekowych:
- Co czwarte dziecko w wieku przedszkolnym ma nadmierną masę ciała.
- Codzienna dieta wielu dzieci zawiera zbyt dużo cukru, soli i produktów przetworzonych.
Prof. dr hab. Halina Weker, kierownik badania PITNUTS 2024, podkreśla: „Nasze badanie dostarcza cennych danych, które pomagają nam monitorować postępy w żywieniu dzieci i wskazuje obszary, w których nadal możemy poprawić jakość diety”.
Badanie objęło aż 1000 dzieci w wieku od 5 do 72 miesięcy i umożliwia porównanie wyników na przestrzeni ponad 10 lat, dostarczając cennych wskazówek dla zdrowia dzieci w Polsce.
Dr n. med. Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, zaznacza: „Współpraca z Fundacją Nutricia pozwala nam dotrzeć do szerokiego grona rodziców i specjalistów, a nasze badania mają nie tylko charakter analityczny, ale także edukacyjny”.
Wnioski PITNUTS 2024 pokazują postęp w karmieniu piersią i rozszerzaniu diety, ale wskazują również na wyzwania w dalszych etapach żywienia, zwłaszcza po 1. roku życia. To czas, kiedy dieta dzieci staje się bardziej zróżnicowana, ale niestety często mniej zgodna z zasadami zdrowego odżywiania.
Link do raportu - RAPORT