Help for patients from Ukraine
In the face of the escalation of the armed conflict in Ukraine, we are starting a fundraiser for the supply and support of Ukrainian citizens referred to the Institute of Mother and Child, including pregnant women and parents with children. Among the necessary measures are, among others hygienic articles, clothes, food products. It will also be necessary to provide transport and accommodation for families.
Funds can be deposited directly into the Foundation’s EURO account
title: HELP FOR UKRAINE
[IBAN] PL83 2490 0005 0000 4600 2108 2755
[SWIFT] ALBPPLPW
Pracownia Medycyny Szkolnej
Pracownia Medycyny Szkolnej w Zakładzie Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 15 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. 2019 poz. 1078) Instytut Matki i Dziecka realizuje zadania w zakresie monitorowania opieki zdrowotnej nad uczniami. Podmiotem w strukturach Instytutu Matki i Dziecka odpowiedzialnym za realizację zadań jest Pracownia Medycyny Szkolnej w Zakładzie Zdrowia Dzieci i Młodzieży.
W ramach działań pracowni powstała strona internetowa dostępna pod adresem www.medycynaszkolna.imid.med.pl, której celem jest przekazywanie podstawowych i ważnych dla realizacji zadań zaleceń, stanowisk, materiałów promocji zdrowia oraz wymiana doświadczeń pielęgniarek środowiskowych nauczania i wychowania, higienistek szkolnych oraz lekarzy realizujących zadania z zakresu opieki zdrowotnej nad uczniami.
– Jako placówka monitorująca postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom i stworzyliśmy platformę do wymiany doświadczeń. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby związane z medycyną szkolną. Zależy nam na szybkim obiegu informacji i skutecznym wdrażaniu zmian. – mówi mgr Wisława Ostręga z Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka.
Przedmiotem działania Pracowni Medycyny Szkolnej jest monitorowanie opieki zdrowotnej nad uczniami, analiza informacji gromadzonych w ramach statystyki publicznej i ocena realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami, opracowywanie i przedstawianie Ministrowi Zdrowia informacji o realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami, proponowanie kierunków zmian w kształceniu zawodowym osób sprawujących opiekę zdrowotną nad uczniami, opiniowanie programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami. Pracownia Medycyny Szkolnej współpracuje również z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania w zakresie opracowywania i opiniowania programów edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia dla podmiotów działających na rzecz zapewnienia warunków realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami.
– W tradycji Instytutu jest działalność w zakresie pediatrii społecznej, profilaktyki i promocji zdrowia dzieci i młodzieży. – mówi prof. IMiD dr hab. n. med. Anna Oblacińska z Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży – To w Instytucie Matki i Dziecka powstał pierwszy kompleksowy model zintegrowanej opieki pediatrycznej, projekt Szkół Promujących Zdrowie czy nowoczesny model pielęgniarstwa w środowisku nauczania i wychowania. – podkreśla.
Pracownia Medycyny Szkolnej
prof. IMiD dr hab. n. med. Anna Oblacińska
Starszy Asystent, specjalista mgr Wisława Ostręga
22 327 74 10, medycynaszkolna.imid.med.pl, medycyna.szkolna@imid.med.pl