Help for patients from Ukraine
In the face of the escalation of the armed conflict in Ukraine, we are starting a fundraiser for the supply and support of Ukrainian citizens referred to the Institute of Mother and Child, including pregnant women and parents with children. Among the necessary measures are, among others hygienic articles, clothes, food products. It will also be necessary to provide transport and accommodation for families.
Funds can be deposited directly into the Foundation’s EURO account
title: HELP FOR UKRAINE
[IBAN] PL83 2490 0005 0000 4600 2108 2755
[SWIFT] ALBPPLPW
Spotkanie wigilijne pracowników Instytutu
22. grudnia odbyło się spotkanie wigilijne pracowników Instytutu, w tym roku w formie online. Podczas spotkania Dyrektor Tomasz Maciejewski podsumował mijający, trudny dla wszystkich rok, zostały również wręczone Medale Honorowe IMiD dla zasłużonych pracowników. Podczas spotkania reprezentacja Dyrekcji oraz Fundacji IMiD podziękowała prof. Ewie Helwich, która z końcem roku przestaje pełnić funkcję Kierownika Kliniki Neonatologii, za wieloletnią współpracę. Nie obyło się bez kolęd w wykonaniu dr Anny Kutkowskiej, tym razem zaśpiewanej również online.
Jak co roku, podczas spotkania zostały wręczone Medale Honorowe IMiD dla zasłużonych pracowników. W tym roku odznaczenie otrzymali:
- Fundacja Herosi
- Tomasz Osuch, założyciel i prezes Fundacji Spełnionych Marzeń
- Pani dr Katarzyna Bilska- Starszy Asystent z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej
- Pani Wanda Chanas- starszy technik medyczny z Centralnego Laboratorium
- Pani Jolanta Dąbrowska- Pielęgniarka Koordynująca z Kliniki Neurologii Dzieci i Młodzieży
- Pani Grażyna Kacprzak- starszy technik medyczny z Centralnego Laboratorium
- Pani Ewa Kamińska- Kierownik Zakładu Farmakologii
- Pani Aniela Królik- Starsza salowa z Kliniki Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii
- Pani Małgorzata Laszczka- Starsza Pielęgniarka z Bloku Operacyjnego
- Pani Prof. IMiD Joanna Mazur z Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży
- Pani Anna Milewska - Starszy specjalista z Działu Ocen i Rozwoju Współpracy
- Pani Prof. IMiD Anna Oblacińska z Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży
- Pani Zofia Pigut - Starszy Specjalista z Działu Aktów Prawnych
- Pani Ewa Rak - Główny Specjalista z Działu Nauki i Transferu Technologii
- Pan Dr Leszek Soluch- Kierownik z Centralnego Laboratorium
- Pani Krystyna Sosnowska - Asystent- Specjalista z Zakładu Farmakologii
- Pani Prof. Ewa Helwich - Profesor Zwyczajny - Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
Bardzo dziękujemy Wszystkim za spotkanie i życzymy zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!
Zachęcamy też do lektury przemówienia Dyrektora Tomasza Maciejewskiego.
Drogi zespole Instytutu,
Tak zacząłem wystąpienie wielkanocne i tak zacznę dzisiejsze, bo jesteście mi drodzy i bliscy. Ponownie przemawiam do kamery zamiast bezpośrednio do Was, ale do takich spotkań już się trochę przyzwyczailiśmy.
Kończy się rok 2020 inny niż poprzednie. Rok zdominowany przez wirusa COVID 19. Wirusa, który zmienił nasze życie prywatne i zawodowe, który przypomniał nam – władcom Ziemi – że istnieje niepokój, niepewność, strach, cierpienie, śmierć, samotność, starość i choroby. Wirus przypomniał nam, co jest ważne, a bez czego możemy żyć. Zmusił nas do wysiłku, do zmian, przyspieszył wiele procesów. Przypomniał o człowieczeństwie.
W 1939 roku, w przededniu II Wojny Światowej Antoine de Saint-Exupery wydał książkę pt. „Ziemia planeta ludzi”. W jednym z fragmentów pisze: „Być człowiekiem to właśnie być odpowiedzialnym. To znać uczucie wstydu w obliczu nędzy, nawet tej nędzy, której nie jesteśmy winni. To odczuwać dumę ze zwycięstwa odniesionego przez kolegów. To czuć, kładąc swoją cegłę, że się bierze udział w budowaniu świata.” Czytając te słowa zastanawiałem się czy my spełniamy tę definicję i mogę spokojnie odpowiedzieć, że tak.
Od początku pandemii, tj. od marca 2020 zachowywaliśmy się odpowiedzialnie, sami zmieniając tak sposób funkcjonowania Instytutu, aby cały czas służyć pacjentom, nie pozostawiając ich samych z ich problemami zdrowotnymi, pytaniami. Dbaliśmy o siebie nawzajem m.in. zdobywając środki na zabezpieczenie każdego z nas. Dbaliśmy o nasze rodziny, pomagaliśmy sobie każdy jak umiał i jak mógł. Cieszyliśmy się z sukcesów naszych i cudzych. Codzienną pracą budujemy nasz świat obecny i przyszły, bo oprócz codziennej pomocy, działań klinicznych, nie zaprzestaliśmy działań naukowych, badawczych już prowadzonych, a nawet rozpoczęliśmy nowe, także stworzone z potrzeby sytuacji epidemiologicznej. Wdrożyliśmy nowe technologie w życie codzienne Instytutu, a także w naszych domach. Nie zaprzestaliśmy remontu Instytutu i planowane są kolejne.
Żyjemy w ciągłej zmianie i niepewności, otoczeni zalewem informacji często fałszywych mających na celu tylko zwiększyć nasz niepokój i strach, obniżyć nasz nastrój. Jedynym remedium była i jest dobra komunikacja pomiędzy nami, dlatego mimo braku możliwości spotkań bezpośrednich spotykaliśmy się i spotykamy regularnie on-line, aby przekazywać sobie informacje, weryfikować je i w formie oczyszczonej rozpowszechniać dalej, pogłębiać naszą wiedzę m.in. na temat COVID-19. Od nas oczekują nasze rodziny, nasi pacjenci rzetelnej informacji dzięki której mają szanse obniżyć swój poziom stresu, zrozumieć sytuację. Tak budujemy świat dzisiejszy i przyszły po COVID-19.
Jaki będzie nowy świat, tego oczywiście nikt z nas dokładnie nie wie. Ale na pewno mimo różnych działań, w tym szczepień, nie będzie zupełnie wolny od COVID-19 i innych chorób zakaźnych. Mogą pojawić się nawet nowe jednostki chorobowe po-Covidowe. Dzięki doświadczeniom roku 2020 będziemy lepiej przygotowani na nowe wyzwania epidemiczne. Będziemy bardziej otwarci, odporni na zmiany, szybciej się do nich dostosowujący. Na pewno pozostaną z nami nowe technologie, a nawet będą się rozwijać, by pomóc nam lepiej funkcjonować w naszym życiu zawodowym. W nowym świecie będziemy uczestniczyć w rewolucji informatycznej, genetycznej, które na pewno zmienią medycynę.
Zwykle na naszym spotkaniu grudniowym podsumowuję rok mijający, przedstawiając różne cyfry, ale w dniu dzisiejszym jedynym podsumowaniem będzie słowo DZIĘKUJĘ. Na cyfry przyjdzie czas. Dziękuję za codzienną pracę w tych trudnych, zmiennych warunkach, za pomoc każdego dnia.
Dziękuję za wyrozumiałość, cierpliwość, odpowiedzialność. Dziękuję za zaangażowanie, otwartość na nowości, wytrwałość, niezamykanie się tym co „tu i teraz”.
Dziękuję każdemu z Was. Każdy był i jest ważny, potrzebny, pomocny. COVID z pełną mocą pokazał nam jak jesteśmy sobie nawzajem potrzebni i jak bez pełnego zrozumienia i współpracy nie jesteśmy w stanie funkcjonować.
JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ.
Za 2 dni Wigilia, oczekujemy na narodziny Boga, oczekujemy, aby słowo stało się ciałem. Za 9 dni ostatni dzień roku 2020, czekamy na nowy, spokojniejszy nowy rok 2021.
Nowy 2021 rok to rok 70-lecia IMID, rozpoczynamy prace nad obchodami naszego święta, aby jak zawsze w listopadzie spotkać się i wspólnie świętować.
Nowy rok 2021 będzie rokiem uruchomienia projektu nowego Instytutu opartego na wiedzy, doświadczeniu i pracy nasz wszystkich wspieranych przez cyfrowe technologie.
I kończąc już mój pewnie przydługi występ, chciałbym życzyć nam, aby czas Bożego Narodzenia był czasem wytchnienia i spokoju. Mimo, że prawdopodobnie do stołów zasiądziemy w mniej licznym gronie, to świętujmy radośnie, zapewnijmy sobie wsparcie, okażmy miłość, miejmy marzenia i plany.
Niech rodzący się Bóg zagości w naszych sercach i domach, a św. Mikołaj przyniesie wymarzone prezenty.