Help for patients from Ukraine
In the face of the escalation of the armed conflict in Ukraine, we are starting a fundraiser for the supply and support of Ukrainian citizens referred to the Institute of Mother and Child, including pregnant women and parents with children. Among the necessary measures are, among others hygienic articles, clothes, food products. It will also be necessary to provide transport and accommodation for families.
Funds can be deposited directly into the Foundation’s EURO account
title: HELP FOR UKRAINE
[IBAN] PL83 2490 0005 0000 4600 2108 2755
[SWIFT] ALBPPLPW
Konferencja prasowa „Opieka okołoporodowa. Polska na tle Europy”
Dzisiaj w Instytucie odbyła się konferencja prasowa „Opieka okołoporodowa. Polska na tle Europy” połączona z prezentacją wyników raportu z projektu EURO-PERISTAT. O zdrowiu okołoporodowym oraz stanie zdrowia kobiet ciężarnych i niemowląt mówili dr n. med. Tomasz Maciejewski, prof. Katarzyna Szamotulska, prof. Anna Fijałkowska oraz prof. Ewa Helwich. W ramach konferencji odbyła się także debata na temat wysokiego odsetka cięć cesarskich w Polsce, w której wziął udział prof. Krzysztof Czajkowski – Krajowy Konsultant ds. Położnictwa i Ginekologii.
Materiały z konferencji:
- Informacja Prasowa EURO-PERISTAT IMiD 13.02.19
- EURO-PERISTAT Polska
- Dane statystyczne 2 EURO-PERISTAT + IMiD + GUS
- Dane statystyczne EURO-PERISTAT + IMiD + GUS
***
Raport EURO-PERISTAT alarmuje: Polska posiada jeden z najwyższych w Europie odsetków cięć cesarskich, wynoszący 42,2%. Jest on ponad dwukrotnie wyższy, niż w krajach o najniższej umieralności noworodków i niemowląt oraz większy od średniej europejskiej – 27%.
Raport EURO-PERISTAT to kompleksowa publikacja dotycząca opieki okołoporodowej oraz stanu zdrowia kobiet ciężarnych i niemowląt w 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej, a także Islandii, Norwegii, i Szwajcarii, zawierająca wskaźniki dotyczące zdrowia i opieki nad ciężarnymi kobietami i dziećmi w Europie. Prezentowane są w nim dane dotyczące m.in. takich wskaźników, jak umieralność noworodków, mała masa urodzeniowa i porody przedwczesne wraz z danymi dotyczącymi opieki zdrowotnej i cech matek, które mogą wpływać na wynik ciąży. Szeroki zakres badań prowadzonych w ramach programu EURO-PERISTAT pozwala na wielowymiarowe spojrzenie na zdrowie okołoporodowe.
Wnioski płynące z badania są zadowalające, jak mówi prof. Katarzyna Szamotulska, odpowiadająca za polską część projektu. – Większość polskich kobiet rodzi w najbardziej optymalnym okresie życia. Odsetek porodów w starszym wieku (35 lat lub więcej) wynosi w Polsce 14,8% wobec 36,3% we Włoszech i 37,3% w Hiszpanii, które są liderami urodzeń w tej grupie wiekowej.
Dane alarmują i wskazują na rosnący procent urodzeń poprzez cesarskie cięcie. Od 2000 roku odsetek ten wzrósł w Polsce z 19,6% do 42,2% w 2014 roku. Jest on ponad dwukrotnie wyższy, niż w krajach o najniższej umieralności noworodków i niemowląt oraz większy od średniej europejskiej – 27%. Podobnie sytuacja wygląda w Bułgarii (43,0%), Rumunii (45,9%), na Węgrzech (39,0%) i na Cyprze (56,9%). Najniższe odsetki cięć cesarskich mają zaś kraje Europy północnej: Finlandia (16,4%), Norwegia (16,5%), Szwecja (18,3%) i Islandia (16,1%) oraz Holandia (17,4%). Mimo tak wysokiego odsetka cięć cesarskich, Polska, jako jeden z nielicznych krajów, nie posiada ogólnokrajowych danych umożliwiających odpowiedź na pytanie, w jakich grupach kobiet wykonuje się tę procedurę. Na przykład, cesarskie cięcia stosuje się w przypadku ciąży wielopłodowej czy nieoptymalnego położenia płodu, jak i w przypadku znacznie wcześniejszego rozwiązania ciąży, jednak coraz częściej też u kobiet bez tych czynników ryzyka. Specjaliści zwracają uwagę, ze noworodki urodzone drogą cięcia cesarskiego mają opóźnione wchłanianie płynu znajdującego się w pęcherzykach płucnych u płodu przed urodzeniem, niekorzystną zmianę składu składy flory bakteryjnej w jelitach i zwiększone ryzyko choroby metabolicznej i alergii, co w przyszłości może powodować problemy zdrowotne.
Cięcie cesarskie jest operacją i jak każda inna operacja w obrębie jamy brzusznej może wywołać powikłania: uszkodzenia jelit, pęcherza moczowego czy nadmiarowa utrata krwi, problem z gojeniem się dużej rany, zwiększone ryzyko choroby zatorowo zakrzepowej czy dolegliwości bólowe, które mogą utrudniać opiekę nad noworodkiem w pierwszych tygodniach życia.
– Cesarskie cięcie to też większe ryzyko zmian w postaci choroby zrostowej w obrębie jamy brzusznej. Dane wskazują, że 30% kobiet po przebytym cięciu może mieć problem z ponownym zajściem w ciążę. Coraz częściej występuje również endometrioza powłok, która wymaga kolejnych operacji, zaburzenia statyki ciała, problemy z kręgosłupem czy różnego typu zespoły bólowe – dodaje dr n. med. Tomasz Maciejewski, Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.
Profesor Katarzyna Szamotulska podkreśla jednak poprawiającą się sytuację niemowląt i noworodków. Dane wskazują, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, obserwuje się dalszy obniżanie umieralności niemowląt, noworodków i martwych urodzeń. Porównanie lat 2010 i 2014 pokazuje spadek umieralności noworodków (z 3,1 do 2,4 na 1000 urodzeń) i niemowląt (z 5 na 4,2 na 1000 urodzeń) oraz martwych urodzeń (z 3 do 2,5 na 1000 urodzeń). Tempo spadku jest jednak niezadowalające, ponieważ w większości krajów europejskich te wskaźniki są niższe. Zdaniem prof. Ewy Helwich, Konsultant Krajowej ds. neonatologii obecnie najważniejszym zadaniem neonatologii jest poprawa jakości przeżycia noworodków skrajnie niedojrzałych i z małą masą urodzeniową, poniżej 2,5 kg.
Eksperci wskazują również na niektóre problemy w ocenie jakości opieki okołoporodowej:
- brak rejestru problemów perinatalnych noworodków urodzonych przedwcześnie z ciąży 23 0/7 do 32 0/7 i noworodków z niedotlenieniem okołoporodowym
- brak badań populacyjnych nad rozwojem wcześniaków powtarzanych w regularnych odstępach czasu
Wyżej wymienione oraz ograniczony zakres ogólnokrajowych danych dotyczących całego okresu okołoporodowego oraz ich nie zawsze zadowalająca jakość utrudnia prowadzenie racjonalnej polityki zdrowotnej.