News

Help for patients from Ukraine

In the face of the escalation of the armed conflict in Ukraine, we are starting a fundraiser for the supply and support of Ukrainian citizens referred to the Institute of Mother and Child, including pregnant women and parents with children. Among the necessary measures are, among others hygienic articles, clothes, food products. It will also be necessary to provide transport and accommodation for families.

Funds can be deposited directly into the Foundation’s EURO account

title: HELP FOR UKRAINE

[IBAN] PL83 2490 0005 0000 4600 2108 2755

[SWIFT] ALBPPLPW

Największy dziecięcy ośrodek leczenia mukowiscydozy w Polsce powstanie na Mazowszu

Największy dziecięcy ośrodek leczenia mukowiscydozy w Polsce powstanie na Mazowszu

Dzięki współpracy pomiędzy Instytutem Matki i Dziecka, samorządem województwa, Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą oraz szpitalem w Dziekanowie Leśnym zostanie uruchomione Nowe Centrum Leczenia Mukowiscydozy. Właśnie ruszyły prace związane z jego utworzeniem w szpitalu w Dziekanowie. Będzie to największy w Polsce, a zarazem jedyny na Mazowszu dziecięcy ośrodek leczący tę ciężką, genetyczną chorobę. Dotyka ona jedno na cztery tysiące narodzonych dzieci. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 9 mln zł.

Pierwsi pacjenci powinni skorzystać z oferty centrum już w drugiej połowie 2016 r. Ośrodek powstanie w istniejącym skrzydle szpitala. Opiekę medyczną sprawować będzie zespół, który dotychczas zajmował się tą chorobą w Zakładzie Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

– Jedno na cztery tysiące dzieci w Polsce rodzi się z mukowiscydozą. Tylko w ubiegłym roku na terenie Mazowsza było hospitalizowanych ponad 480 małych pacjentów – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Mukowiscydoza to ciężka choroba genetyczna, która bez zastosowania odpowiedniego leczenia może być bardzo niebezpieczna. Dlatego tak ważne jest stworzenie dzieciom odpowiednich warunków leczenia. Bardzo się cieszę, że w naszym szpitalu w Dziekanowie Leśnym znajdzie się największy w Polsce Ośrodek Leczenia Mukowiscydozy dla dzieci. Dziękuję Polskiemu Towarzystwu Walki z Mukowiscydozą za znakomitą współpracę. To, co robicie, jest bardzo ważne i cieszę się, że możemy w tym pomóc. 

DZIECIĘCE CENTRUM 

Obecnie największą placówką zajmującą się leczeniem dzieci z mukowiscydozą jest Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Z jego pomocy korzysta około czterystu małych pacjentów. Niestety, warunki ambulatoryjne są bardzo trudne, a hospitalizacja odbywa się w ramach oddziału pediatrycznego. 

– Podążamy za światowym trendem w leczeniu mukowiscydozy, zgodnie z którym duże ośrodki naukowe posiadają swoje oddziały kliniczne na bazie szpitali. Instytut Matki i Dziecka od lat pełni rolę centrum wiedzy i doświadczenia na temat leczenia mukowiscydozy w Polsce, dlatego zawarcie współpracy ze szpitalem w Dziekanowie jest naturalnym, kolejnym krokiem w rozwoju naszego ośrodka. Wierzę, że znacznie lepsze warunki lokalowe jakie będą mieli w Dziekanowie Leśnym przyczynią się do bardziej skutecznego leczenia chorych i do rozwoju prac badawczych nad mukowiscydozą – mówi dyrektor IMiDTomasz Maciejewski

Ośrodek leczenia mukowiscydozy powstanie w pawilonie IVA w szpitalu w Dziekanowie Leśnym. Zostanie on gruntownie wyremontowany, dostosowany do obowiązujących standardów i w pełni wyposażony. Obiekt będzie także pozbawiony barier komunikacyjnych, dzięki czemu osoby niepełnosprawne nie będą miały problemów z poruszaniem się po nim. Remont obejmie wszystkie poziomy i pomieszczenia. W sumie zmodernizowanych zostanie ponad 1800 m2 . Na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy blisko 9 mln zł. 
W budynku oprócz oddziału mukowiscydozy znajdzie się także pierwsza w Polsce nowoczesna poradnia leczenia mukowiscydozy przyjmująca pacjentów w systemie rooming-in.

– Izolacja chorych to bezwzględna konieczność i europejski standard – mówi prof. Dorota Sands, kierownik Zakładu Mukowiscydozy IMiD. – Zakażenia krzyżowe to największe niebezpieczeństwo dla pacjenta, dla którego wymagane jest leczenie szpitalne. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o porady ambulatoryjne. W nowym ambulatorium w Dziekanowie Leśnym pacjent przyjmowany jest w jednym gabinecie. To do niego będą przychodzili wszyscy lekarze specjaliści, fizjoterapeuta, dietetyk, psycholog. System rooming-in, bo tak się to nazywa, to najlepsza gwarancja uniknięcia zakażenia krzyżowego – dodaje prof. Sands

Centrum dysponować będzie profesjonalną aparaturą pozwalającą na prowadzenie diagnostyki chorób układu oddechowego oraz działalności naukowo-dydaktycznej. Dla rodziców małych pacjentów dostępne będą pokoje hotelowe oraz punkt wsparcia socjalnego prowadzony przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. 
Ośrodek zajmie w sumie trzy kondygnacje. Na parterze znajdą się pokoje czasowego pobytu rodziców pacjentów, pracownie badań czynnościowych, a także szatnie dla personelu. Oddział pobytowy zlokalizowany zostanie na I piętrze. Znajdzie się tam dwanaście pokoi, umożliwiających jednoczasową hospitalizację nawet 20 pacjentów, w tym nawet 12 z mukowiscydozą. We wszystkich salach chorych będą osobne łazienki. Na drugim piętrze planowane jest utworzenie ambulatorium w systemie rooming-in. Znajdą się tam także pokoje badań dla pacjenta z rodziną, punkt pielęgniarski, pokoje diagnostyczno-zabiegowe, a także pomieszczenia biurowe. 

– Rozumiemy specyfikę leczenia pacjentów chorych na mukowiscydozę. Z uwagą wsłuchujemy się w potrzeby wyrażane przez pacjentów reprezentowanych przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Dołożymy wszelkich starań aby leczący się u nas mali pacjenci oraz ich rodzice mieli zapewnione odpowiednie warunki – mówi dyrektor szpitala w Dziekanowie Leśnym Robert Lasota.

PARTNER SPOŁECZNY 

Inicjatorem powstania Centrum Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym jest Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Od lat zabiegało ono o poprawę warunków leczenia pacjentów z mukowiscydozą. W grudniu 2014 r. Towarzystwo w porozumieniu z Instytutem Matki i Dziecka zobowiązało się sfinansować remont sześciu izolatek jako bazy dla Ośrodka Leczenia Mukowiscydozy prowadzonego przez Zakład Mukowiscydozy IMiD. W czerwcu 2015 r. pojawiła się szansa na udostępnienie na potrzeby leczenia mukowiscydozy Pawilonu IVA w Szpitalu im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym. 

Jak zaznacza prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Dorota Hedwig: oddział szpitalny i ambulatorium, jakie powstaną w Dziekanowie Leśnym, to dowód na to, że w Polsce jesteśmy w stanie leczyć naszych pacjentów, spełniając europejskie standardy leczenia tej choroby. W Polsce nasi podopieczni wciąż odchodzą zbyt wcześnie. Ten ośrodek to milowy krok w leczeniu dzieci. Wierzę, że śladem dyrekcji w Dziekanowie Leśnym pójdą również inne ośrodki, szczególnie te, które zajmują się leczeniem dorosłych. Bardzo się cieszę, że tak wielu ludzi chce pomóc i nie pozostaje obojętnymi na potrzeby naszych podopiecznych. Takie wsparcie pozwala nam podejmować działania, dzięki którym mali pacjenci chorujący na mukowiscydozę będą leczeni w warunkach dających im szansę na 10-15 lat dłuższe życie. To czas, który daje również nadzieję na wynalezienie skutecznego leku. 

Go back

Innowacyjna gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego BIPCertyfikat ISOCertyfikat ISOCertyfikat ISO

HR Excellence in ResearchSzybka terapia onkologiczna