News

Help for patients from Ukraine

In the face of the escalation of the armed conflict in Ukraine, we are starting a fundraiser for the supply and support of Ukrainian citizens referred to the Institute of Mother and Child, including pregnant women and parents with children. Among the necessary measures are, among others hygienic articles, clothes, food products. It will also be necessary to provide transport and accommodation for families.

Funds can be deposited directly into the Foundation’s EURO account

title: HELP FOR UKRAINE

[IBAN] PL83 2490 0005 0000 4600 2108 2755

[SWIFT] ALBPPLPW

Pożegnanie z solą i cukrem w polskich żłobkach i przedszkolach

Pożegnanie z solą i cukrem w polskich żłobkach i przedszkolach


Pierwsze efekty działań edukatorów żywieniowych programu
„Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy"


76% placówek, które biorą udział w programie „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy"*, już wprowadziło zmiany w jadłospisach swoich podopiecznych. Najczęstsze z nich to ograniczenie soli i cukru w posiłkach dla dzieci, zwiększenie ilości warzyw i owoców w codziennych jadłospisach maluchów oraz zamiana słodzonych napojów na wodę. Zmiany są efektem działalności edukatorów żywieniowych programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy", którzy prowadzą warsztaty dla personelu w prawie 400 polskich żłobkach i przedszkolach.


Od lutego br. edukatorzy żywieniowi programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy" realizują cykl 12 spotkań z personelem żłobków i przedszkoli. Widać już pierwsze efekty ich edukacyjnej aktywności w placówkach. Po zakończeniu warsztatów dotyczących niekorzystnych skutków zdrowotnych nadmiernej podaży cukru i soli w diecie dziecka, co trzecia edukowana placówka (36%) poczyniła kroki w kierunku ograniczenia obu składników w przygotowywanych dla dzieci potrawach. 16% placówek zwiększyło ilość warzyw i owoców w menu oraz zamieniło słodzone napoje na wodę. Placówki miały również możliwość uczestnictwa w warsztacie na wybrany przez siebie temat. Z takiej opcji skorzystało ponad 50% z nich. Wśród tematów dodatkowych zajęć znalazły się m.in.: ogólne podstawy żywienia oraz analiza jadłospisów w placówce*.


Wyniki badania wskazują, że niemal wszyscy dyrektorzy żłobków i przedszkoli uczestniczących w programie „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy" zgłaszają chęć udziału w podobnym programie w przyszłości (90%)*. Tak dobry wynik wskazuje na rosnącą świadomość roli edukacji żywieniowej wśród osób kierujących ośrodkami opieki wczesnodziecięcej jak żłobki i przedszkola.


We wstępnej ankiecie ewaluacyjnej programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy" wzięło udział 251 przedstawicieli żłobków i przedszkoli – dyrektorów placówek oraz wytypowanych przez nich osób, które bezpośrednio uczestniczyły w warsztatach dotychczas zrealizowanych przez edukatorów żywieniowych programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy". Wszyscy ankietowani podkreślali wysoką wartość edukacyjną programu oraz fakt, że dobór omawianych tematów ułatwia praktyczną realizację zaleceń żywieniowych*. Bezpośrednia obecność edukatorów w placówkach uczestniczących w programie umożliwia bowiem dostęp do zindywidualizowanych, dopasowanych do potrzeb konsultacji. Obecnie w programie „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy" bierze udział 397 publicznych i niepublicznych żłobków i przedszkoli.


* Badanie „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy" – ocena programu i prowadzących go edukatorów żywieniowych, zrealizowane przez MillwardBrown w dniach 7 maja-15 czerwca 2015 r. na podstawie analizy 251 wywiadów telefonicznych.

 

Więcej szczegółów na temat akcji można przeczytać tutaj: http://www.zdrowojemy.info/

 

podlogoHead Ful NOWE

Go back

Innowacyjna gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego BIPCertyfikat ISOCertyfikat ISOCertyfikat ISO

HR Excellence in ResearchSzybka terapia onkologiczna