Help for patients from Ukraine
In the face of the escalation of the armed conflict in Ukraine, we are starting a fundraiser for the supply and support of Ukrainian citizens referred to the Institute of Mother and Child, including pregnant women and parents with children. Among the necessary measures are, among others hygienic articles, clothes, food products. It will also be necessary to provide transport and accommodation for families.
Funds can be deposited directly into the Foundation’s EURO account
title: HELP FOR UKRAINE
[IBAN] PL83 2490 0005 0000 4600 2108 2755
[SWIFT] ALBPPLPW
#zostańwdomu wraz z Instytutem Matki i Dziecka
Podczas pandemii dzieci się nudzą?
Warszawa, 14 maja 2020 r.
Podczas pandemii dzieci się nudzą?
Wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka.
Nuda podczas pandemii koronawirusa stanowi dla blisko połowy nastolatków, którzy wzięli udział w badaniu, bardzo duży problem. Zwracają również uwagę na obawy o zdrowie bliskich oraz ograniczenia w przemieszczaniu się i spotkaniu ze znajomymi.
Specjaliści Instytutu Matki i Dziecka przeprowadzili badanie wśród 2408 osób w wieku 11-18, pytając ich o ich obawy i problemy związane z obecna sytuacja epidemiologiczną. Również ta grupa przyczyniła się do utworzenia działań komunikacyjnych, które od 1 maja prowadzone są w kanałach mediów społecznościowych Instytutu Matki i Dziecka.
- Dzięki zaangażowaniu młodych w badanie, mogli sami wskazać, który kanał komunikacji jest dla nich najbardziej odpowiedni. W ten sposób udało się dotrzeć do blisko 100 000 z tej grupy wiekowej, a to dopiero połowa naszej kampanii. - mówi prof. Anna Fijałkowska, zastępca dyrektora ds. Nauki.
Dr n. o zdrowiu Dorota Kleszczewska, Prezes Fundacji Instytutu Matki i Dziecka, dodaje – Niezwykle ważne było zmapowanie potrzeb młodych ludzi oraz ich lęków. Na podstawie informacji z wyników badania powstały stały materiały graficzne skierowane do młodzieży, dostępne w kanałach społecznościowych Instytutu Matki i Dziecka. Zawierają rzetelne informacje poparte badaniami naukowymi i zasadami bezpieczeństwa zalecane przez specjalistów Instytutu Matki i Dziecka.
Badanie online miało charakter ankietowy i zostało przeprowadzone na niereprezentatywnej grupie 2408 nastolatków w wieku 11-18 lat z całej Polski w kwietniu 2020 roku. Zespół badaczy Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży pod przewodnictwem dr n. społ. Anny Dzielskiej skupił się na postawach oraz potrzebach młodych w związku z pandemią koronawirusa.
– Interesowało nas czy zarządzają swoim czasem, jaki stosunek mają ograniczeń w kontaktach towarzyskich czy zagrożenia zakażenia koronawirusem, czego im potrzeba w nowej rzeczywistości, ale również jakiego rodzaju wsparcia są w stanie udzielić innym osobom ze swojego otoczenia. Istotnym elementem było zbadanie, jak wygląda sytuacja związana z lekcjami online. - mówi dr n. społ. Anna Dzielska.
Zmiany w trybie życia dotknęły każdego - praca z domu czy ograniczenie aktywności i przemieszczania się to obostrzenia, z którymi się mierzyliśmy. Więcej czasu w domu, to również więcej czasu w Internecie. Blisko 40% respondentów wskazuje na swoją większą aktywność w mediach społecznościowych.
Większość nie szuka i nie analizuje informacji o koronawirusie uzyskanych w Internecie. 1/3 najczęściej realizuje swoje pasje poza Internetem. Zamiast z rówieśnikami na temat koronawirusa wolą rozmawiać z rodzicami, opiekunami i nauczycielami. Brak możliwości spotkań w rzeczywistości oraz konieczność pozostania w domu, rekompensują spotkaniami online.
Co istotne, około 80% respondentów nie układa zwykle planu dnia. Słaba organizacja nauki zdalnej w szkole nie stanowi problemu dla blisko połowy respondentów, jednak blisko 60% wskazuje na wyższe wymagania niż dotychczas. Co cieszy, 3/4 nastolatków nie ma problemu z brakiem wsparcia ze strony rodziców.
Większość nie ma obaw o swoje zdrowie, za to obawia się o zdrowie swoich bliskich. Jak walczyć z lękiem u dziecka? Dr n. h. Agnieszka Małkowska-Szkutnik - pedagog, psycholog, psychoterapeutka, adiunkt w Katedrze Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Wydziału Pedagogicznego UW radzi – Lęk jest normalną reakcją w sytuacji stresowej. Każdy z nas ma swoje strategie radzenia sobie z lękiem. Jednym ze e sposobów na obniżanie lęku u dzieci i młodzieży jest przedstawianie konkretnych strategii i działań, co zmniejsza obawy. A z drugiej strony zaakceptowanie tego, na co nie mamy wpływu w obecnej sytuacji.. Jako dorośli powinniśmy oddzielać nasze obawy od świata naszych dzieci. Ważne jest, żeby w czasach niestabilności dawać dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Przekonywać, że jako dorośli będziemy wiedzieli co zrobić, gdy pojawią się kłopoty. To rodzice powinni dostarczać wsparcia dzieciom, a nie odwrotnie.
Czego potrzebują młodzi podczas pandemii?
Dla 40% badanych częstsze kontakty ze znajomymi są bardzo ważne, jednak jako najważniejsze wskazywane przez ponad 60% respondentów jest poczucie ze jest się potrzebnym innym oraz wspieranie innych osób.
Ponad 40% uważa, że może pomóc innym w nauce obsługi komputera, 1/3 najczęściej pomaga w sprzątaniu, gotowaniu czy w odrabianiu lekcji rówieśnikom czy rodzeństwu. Ponad połowa regularnie utrzymuje kontakt z osobami, które musza być odizolowane. Dzielenie się zmartwieniami pozwala na obniżenie lęku i niepewności.
- Zdrowy styl życia jest jeden, czy prowadzimy go zamknięci w domu, czy prowadzimy go bez tej konieczności izolacji, to zasady są te same możemy mieć tylko mniejsze lub większe ograniczenia np. w aktywności fizycznej. - dodaje dr n. o kult. fiz. Hanna Nałęcz, specjalistka ds. zdrowia publicznego, pedagog z Instytutu Matki i Dziecka.
Materiały do pobrania są na stronie Instytutu Matki i Dziecka w zakładce „Aktualności”: http://www.imid.med.pl/pl/aktualnosci/zostan-w-domu. Kampania prowadzona jest w kanałach mediów społecznościowych Instytutu Matki i Dziecka: Instytut Matki i Dziecka na Facebooku oraz @Instytut_Matki_i_Dziecka.
Za opracowanie graficzne odpowiada Medical Design Studio, które włączyło się w kampanie charytatywnie.
Badanie zrealizowane dzięki wsparciu Kropli Beskidu.