Aktualności

Apel Zespołu ds. Szczepień Ochronnych

Apel zespołu ds. Szczepień ochronnych w sprawie szczepień przeciw Covid-19 oraz szczepień przeciw grypie

Zespół ds. Szczepień Ochronnych pragnie przypomnieć, że szczepienia są największą zdobyczą zdrowia publicznego i wielokrotnie w przeszłości ratowały społeczeństwa przed skutkami epidemii chorób zakaźnych. Stanowią również szansę opanowania obecnej pandemii COVID-19 w przypadku opracowania bezpiecznej i skutecznej szczepionki. 

Zespół pokłada duże nadzieje w prowadzonych na ogromną skalę badaniach nad szczepionką przeciw  COVID-19. Zarazem Zespół podkreśla, że konieczne jest zwiększanie zaufania społecznego dla szczepień przeciw COVID-19 i przeprowadzenie kampanii edukacyjnej, która podkreśli nie tylko korzyści takich szczepień, ale także wyjaśni wszystkie aspekty związane z jakością, bezpieczeństwem i skutecznością szczepionki, uwzględniające szybszy czas jej opracowania, czy wiarygodności instytucji oraz firm prowadzących badania nad szczepionką przeciw COVID-19.

Zespół chce podkreślić, że w perspektywie możliwej jesienią kolejnej fali epidemii COVID-19, niezbędne jest zdecydowane promowanie szczepień przeciw grypie. Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciężkim zachorowaniom oraz powikłaniom grypy, w tym zgonom. Szczepienia przeciw grypie prowadzą do efektywniejszego wykorzystania ograniczonych zasobów systemu opieki zdrowotnej, a tym samym lepszego przygotowania się do wyzwań związanych z kolejnymi etapami epidemii COVID-19.

Zespół zachęca osoby mające wpływ na opinię publiczną, w tym pracowników systemu ochrony zdrowia, a także przedstawicieli instytucji i władz publicznych oraz media, do aktywnego włączenia się w promocję szczepień ochronnych, w tym szczególnie szczepień przeciw grypie.

Data utworzenia informacji: 17 lipca 2020 r. 12:01 Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację: Katarzyna Jankowska

Wróć