Instytut Matki i Dziecka w Warszawie rozwija system digitalizacji zgód pacjentów.
Instytut Matki i Dziecka w Warszawie (IMID) wdrożył kolejny komponent systemu IC Pen zwiększając tym samym możliwości tworzenia cyfrowej dokumentacji medycznej z zachowaniem jej ważności prawnej. Dotychczas digitalizacja zgód pacjentów, formularzy i innych dokumentów medycznych wymagających pisemnej zgody pacjentów odbywała się z wykorzystaniem długopisów cyfrowych współpracujących z systemem IC Pen. Personel medyczny oraz pacjenci posługiwali się wspomnianymi urządzeniami oraz drukowanymi formularzami zawierającymi mikrodruk. W efekcie powstawał papierowy dokument medyczny oraz jego odpowiednik w formie cyfrowej zawierający podpis biometryczny. Obecnie Instytut Matki i Dziecka poza długopisami cyfrowymi wykorzystuje również ekrany zewnętrzne Wacom współpracujące z systemem IC Pen. Pacjenci mogą podpisywać oświadczenia woli, zgody oraz formularze w formie cyfrowej z zachowaniem ich ważności prawnej na ekranie urządzenia bez konieczności drukowania dokumentów. Ponadto dzięki bezpośredniej integracji systemu IC Pen z CGM CLININET HIS tworzona w ten sposób Elektroniczna Dokumentacja Medyczna trafia do systemu i jest przypisywana bezpośrednio do karty danego pacjenta. Zdaniem Radosława Nowaka pełniącego funkcję pełnomocnika Dyrektora ds. IT “Wdrożenie systemu IC Pen wraz z długopisami cyfrowymi było słusznym działaniem, które pozwoliło nam zaznajomić się z systemem oraz jego możliwościami. Naturalnym krokiem było rozwinięcie systemu digitalizacji dokumentów medyczny o stacjonarne urządzenia - ekrany Wacom. Pozwoliło to zwiększyć dobowe możliwości tworzenia EDM, a efekcie usprawnić pracę personelu medycznego”.
Rozwój systemu IC Pen w Instytucie Matki i Dziecka pozwala zwiększyć ilość digitalizowanych dokumentów. Wdrożenie ekranów Wacom umożliwia całkowitą rezygnację z konieczności drukowania formularzy w formie papierowej. Efektem rozwoju systemu IC Pen jest zwiększenie dziennej ilości tworzonej Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz uzyskanie większych oszczędności w wyniku odejścia od papierowej dokumentacji. “Dzięki zastosowaniu różnorodnych urządzeń kompatybilnych z systemem IC Pen jesteśmy gotowi wesprzeć placówki medyczne tworzeniu EDM wszędzie tam, gdzie tego potrzebują. Nasza elastyczność pozwala wdrożyć w prosty sposób digitalizację dokumentacji medycznej zarówno w miejscach stacjonarnych (z wykorzystaniem ekranów Wacom), jak i mobilnych wspierający się długopisami cyfrowymi, czy też tabletami. Instytut Matki i Dziecka w Warszawie jest najlepszym dowodem na to, że system IC Pen podązą za oczekiwaniami i potrzebami użytkowników.” - Przemysław Jesionowski partner zarządzający w IC Solutions.
Zmiana, jaka nastąpiła w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie była możliwa, dzięki wykorzystaniu technologii zbierania cech biometrycznych składanych podpisów. Technologia ta sprawdza się zarówno w kontekście wykorzystania długopisów cyfrowych, jak i ekranów zewnętrznych Wacom oraz tabletów. Opracowany system algorytmów zczytuje z powierzchni ekranów takie cechy podpisu jak kąt pisania oraz zamaszystość podpisu zbierając w ten sposób dane biometryczne osoby składającej podpis. Pozwala to na spełnienie obowiązku prawnego, czyli uzyskania pisemnej zgody pacjentów hospitalizowanych w placówce w sposób niepodważalny.
Współpraca z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie jest przykładem rozwoju systemu i jego zastosowania w sposób zgodny z oczekiwaniami i potrzebami dużej placówki medycznej. Firma IC Solutions będąca dostawcą systemu do digitalizacji danych opracowała hybrydowe rozwiązanie, które pozwala dostosować rozwiązanie do realnych potrzeb każdej placówki medycznej.