Aktualności

"Eksperci pytają Młodych"

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyła się pierwsza z debat z cyklu „Eksperci pytają Młodych”. Debata została zainicjowana przez Pierwszą Damę RP - Agatę Kornhauser-Dudę oraz Instytut Matki i Dziecka. Podczas warsztatów młodzież wraz z specjalistami Instytutu Matki i Dziecka zastanawiali się nad pytaniami dotyczącymi ich zdrowia:

Dlaczego nie jemy zdrowo? - ekspert mgr Anna Dzielska

Dlaczego za mało się ruszamy? - ekspert dr n. o kult. fiz. Hanna Nałęcz 

Dlaczego młodzież sięga po używki? - ekspert dr n. hum. Agnieszka Małkowska Szkutnik

Dlaczego nie akceptujemy siebie i swojego wyglądu? - ekspert dr n. hum. Dorota Zawadzka 

Dlaczego tak mało czasu spędzamy z rodziną? - ekspert dr n. hum. Izabela Tabak

 

Tym razem to młodzież wystąpiła w roli specjalistów, a eksperci wysłuchali zaproponowanych rozwiązań. Wszystko odbyło się podczas warsztatów na temat zdrowia nastolatków zorganizowanych w Pałacu Prezydenckim z inicjatywy Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka. Dodatkowym wsparciem dla młodych były polskie gwiazdy: Karol Okrasa, Monika Kuszyńska, Ilona Felicjańska, Antoni Smykiewicz, i Tomasz Majewski.

Na zaproszenie Pierwszej Damy do Pałacu Prezydenckiego przyjechała młodzież ze szkół z całej Polski. Zadaniem gimnazjalistów, była próba znalezienia przyczyny wyników raportu Instytutu Matki i Dziecka "Zdrowie i zachowania zdrowotne młodzieży szkolnej w Polsce (…)".


W tym celu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyło się 5 równoległych zajęć warsztatowych. Poprowadzili je eksperci, którzy w ramach międzynarodowej sieci badawczej HBSC co cztery lata przygotowują analizy na temat zachowań zdrowotnych nastolatków. Jednak tym razem role zostały odwrócone - to uczniowie podpowiadali ekspertom co zrobić, aby profilaktyka zdrowotna wśród nastolatków przynosiła lepsze efekty. 

Inspiracją do zorganizowania spotkania stały się wyniki najnowszej edycji badań HBSC, w których przedstawione są zachowania zdrowotne młodzieży w trzech grupach wiekowych 11, 13 i 15 lat. Raport z badań ukazuje się co 4 lata i obejmuje młodzież z 42 krajów na świecie. 


W drugiej części spotkania prof. IMiD Joanna Mazur z Instytutu Matki i Dziecka przedstawiła wyniki tegorocznych badań HBSC (wyciąg danych z raportu raportu Instytutu Matki i Dziecka na końcu informacji), a następnie głos zabrali uczniowie, którzy zaprezentowali ekspertom wyniki swojej pracy. Wśród słuchających młodzieży znaleźli się: prof. dr hab. Barbara Woynarowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Piotr Czauderna z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Członek Narodowej Rady Rozwoju, dr hab. med. prof. IMiD Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka, prof. Wojciech Młynarski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr hab. Ewa Lange ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Dorota Tkaczyk z Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych w Cholewiance.

Po prezentacjach eksperci oraz młodzież debatowali nad tym, co zrobić aby odwrócić niekorzystne tendencje w stylu życia polskich nastolatków.


Wydarzenie to zapoczątkowało cykl spotkań z młodzieżą i ekspertami pt. „Eksperci pytają Młodych”, które z inicjatywy Pierwszej Damy będą się odbywać w Pałacu Prezydenckim. Kolejne warsztaty będą dotyczyły czytelnictwa, w którego promocję Pierwsza Dama od dawna jest mocno zaangażowana.


Agata Kornhauser-Duda jest przekonana, że młodzi ludzie mają prawo partycypować w różnych sferach życia i warto bardziej otworzyć się na ich inteligencję, pasję, inwencję, zaradność, wrażliwość i determinację. Ufa, że wzajemna wymiana myśli i doświadczeń, w oparciu o autorytet mistrza i ciekawość ucznia, wyzwoli wśród młodych większe zaufanie i kreatywność, aby tworzyć w Polsce zaangażowaną i odpowiedzialną wspólnotę. I choć w dobie ekspansji mediów społecznościowych zapomina się o znaczeniu osobistego kontaktu, zdaniem Pierwszej Damy, spotkania młodych z profesjonalistami, mądrymi i twórczymi ludźmi, są doskonałą przestrzenią do nabywania przez młodzież kompetencji i umiejętności.

Najnowsze wyniki badań Instytutu Matki i Dziecka ukazują niepokojący obraz polskiej młodzieży w stosunku do reszty krajów.


Polska młodzież w kontekście społecznym:

21% polskich uczniów nie mieszka z obojgiem rodziców; tylko 14% je posiłek poranny i wieczorny z rodzicami; 10% odczuwa bardzo silny stres szkolny.


Polska młodzież a zdrowie i obraz siebie:

37% dziewcząt i 48% chłopców ocenia masę ciała jako prawidłową; 12% dziewcząt i 28% chłopców podejmuje nieuzasadnione próby odchudzania, polska młodzież zajęła 1. miejsce pod względem odsetka młodzieży niezadowolonej ze swojego wyglądu, 76% polskich uczniów nie spełnia zaleceń aktywności fizycznej; mimo znacznych deficytów, aktywność fizyczna nastolatków bardzo się poprawia i coraz wyżej jesteśmy w rankingach.


Polska młodzież a zachowania prozdrowotne:

18% nigdy nie je codziennie śniadania przed pójściem do szkoły.


Polska młodzież a zachowania ryzykowne:

15% 15-latków pali tytoń w każdym tygodniu; 26% upiło się więcej niż 1 raz w życiu; 24% paliło kiedykolwiek marihuanę. Biorąc pod uwagę wskaźniki dotyczących zachowań ryzykownych, Polska zajmuje średnio 27. miejsce na 42 badane kraje.

 

na zdjęciu: Warsztaty z młodzieżą w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Wróć

Projekty dofinansowane z UEBIPCertyfikat ISOCertyfikat ISO 1Certyfikat ISO 2

HR Excellence in ResearchSzybka terapia onkologicznaCreative Commons