Pierwsze w Polsce Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Układu Kostno-Szkieletowego u Dzieci i Młodzieży w IMiD
Pierwsze w Polsce, nowoczesne Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Układu Kostno-Szkieletowego u Dzieci i Młodzieży
w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie
W Instytucie Matki i Dziecka powstało Mazowieckie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Układu Kostno-Szkieletowego u Dzieci i Młodzieży, w ramach którego ośrodki medyczne z sześciu miast w Polsce współdziałają w zakresie przekazywania, gromadzenia, a także jednoczesnego konsultowania informacji na temat konkretnych przypadków leczenia nowotworów u dzieci i młodzieży. Taka współpraca przekłada się na realną poprawę szybkości prowadzenia konsultacji, wydawania diagnozy oraz wprowadzania leczenia onkologicznego u pacjentów.
Zastosowanie nowoczesnego, jedynego takiego systemu konsultacyjnego w Polsce, to ważny krok w kierunku wdrażania programu e-medycyny oraz e-konsultacji, które w bliskiej przyszłości powinny stać się standardem w polskich szpitalach i placówkach medycznych. Stanowi on innowację technologiczną, usprawniającą proces diagnostyki nowotworów u dzieci i młodzieży, a także pozwala na prowadzenie kilkuośrodkowych (co najmniej 2-ośrodkowych) konsultacji diagnozy nowotworu układu kostno-szkieletowego u dzieci i młodzieży. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Działanie systemu diagnostyczno-konsultacyjnego polega na pracy skanerów połączonych w sieć z platformą telekonsultacyjną i platformą naukową PathXL, wraz z niezbędnym oprogramowaniem do ich stosowania. Umożliwia to szybkie przesyłanie skanowanych pełnych obrazów badań mikroskopowych, a także badań obrazowych do serwera, z którego zasobów mogą korzystać wszyscy lekarze z ośrodków, które na tym etapie działania doproszono do współpracy w realizacji zadania.
„Dzięki wysiłkowi grupy specjalistów z IMiD udało się stworzyć system, który umiejscawia naszą działalność medyczną w XXI wieku, pozwala nam na pracę z zastosowaniem najnowszych technik w służbie pacjentom, którzy zawsze są w naszej świadomości i naszej pracy na pierwszym miejscu w hierarchii ważności. Dzięki zrealizowanemu programowi nasi pacjenci leczeni w ramach Polskiej Pediatrycznej Grupy Leczenia Guzów Litych będą mogli uzyskać jeszcze bardziej pełną, szybszą i zweryfikowaną diagnozę oraz podjąć właściwe leczenie” – mówi dr n. med. z Zakładu Patomorfologii IMiD Teresa Klepacka, koordynator projektu z Instytutu Matki i Dziecka.
Dostęp do platformy PathXL odbywa się za pośrednictwem łącza internetowego i urządzeń elektronicznych, komputerów, ale również urządzeń mobilnych, dzięki czemu w większości przypadków nie będzie już konieczne, praktykowane dotychczas, przesyłanie preparatów oraz diagnoz za pośrednictwem tradycyjnej poczty. W efekcie oznacza to znacznie skrócony czas oczekiwania na konsultacje oraz wykluczenie ryzyka zniszczenia preparatów. Dzięki postępowi technologicznemu konsultacje lekarzy będą mogły odbywać się za pomocą telekonferencji, w której jednocześnie wezmą udział specjaliści z kilku ośrodków.
Łatwy dostęp do platformy i przechowywanych na niej obrazów mikro i makroskopowych, zdjęć rentgenowskich i innych pomoże w weryfikacji diagnozy oraz dobraniu najbardziej odpowiedniego leczenia dla danego pacjenta. W ramach pracy na platformie PathXL planowane są dyżury wyznaczonych specjalistów z wymienionych ośrodków w Polsce, którzy będą dostawali informacje o oczekujących konsultacjach, a w szczególnie trudnych przypadkach platforma umożliwia przesyłanie badań do ośrodków zagranicznych.
W przyszłości planowane jest również poszerzenie współpracy na platformie z innymi ośrodkami onkologii dziecięcej w kraju, a także rozszerzenie badań o genetyczną analizę nieprawidłowości występujących w nowotworach u dzieci i młodzieży.
Powstająca baza będzie również archiwizowana i zanonimizowana, a przechowywane w niej dane posłużą do rozwoju naukowo-badawczego ośrodków medycznych oraz doskonalenia metod leczenia nowotworów u dzieci i młodzieży, porównywania efektów leczenia oraz szukania nowych rozwiązań diagnostycznych i pomagania w przezwyciężaniu choroby. Sama platforma będzie też „kopalnią wiedzy” dla kształcących się w dziedzinie onkologii dziecięcej lekarzy.
Ośrodki, które będą wykorzystywać nowoczesny system diagnostyki to – Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II oraz Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w im. L. Zamenhofa w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 we Wrocławiu.
W wymienionych placówkach funkcjonują Kliniki Onkologii Dziecięcej, Zakłady Diagnostyki Obrazowej i Zakłady Patomorfologii, które zajmują się diagnozowaniem i konsultowaniem otrzymanych preparatów.