Aktualności

Wizyta Pierwszej Damy RP w Instytucie Matki i Dziecka

 17 listopada, w Światowy Dzień Wcześniaka Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła wcześniaki w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, spotkała się też z ich rodzicami i lekarzami.

IMG 3870

- Jestem niezwykle wzruszona, że mogę być w miejscu, gdzie każdą chwilę poświęca się na ratowanie życia - mówiła prezydentowa, dziękując za zaproszenie dyrektorowi stołecznego Instytutu Matki i Dziecka dr. n. med. Tomaszowi Maciejewskiemu. - Cieszę się, że mogę spotkać się z maluchami, które wprawdzie chyba za szybko postanowiły przyjść na świat, ale za to zostały otoczone od razu miłością swoich rodziców i profesjonalną opieką lekarzy i pielęgniarek - dodała.

Agata Kornhauser-Duda życzyła rodzicom małych pacjentów przebywających w Instytucie, by ich dzieci były zdrowe i by każdego dnia przynosiły rodzicom wiele radości. W jednej z sal prezydentowa zawiesiła małą skarpetkę - symbol Dnia Wcześniaka. Dzieci wraz z rodzicami wręczyły prezydentowej laurkę.

Po krótkiej rozmowie z rodzicami wcześniaków prezydentowa zwiedziła zmodernizowany blok operacyjny. - Myślę, że w tym miejscu wysokiej klasy specjaliści każdego dnia walczą o życie dzieci, jak również o to, żeby prawidłowo się rozwijały - powiedziała. Dodała, że dzięki profesjonalizmowi, wrażliwości i determinacji personelu medycznego Instytut Matki i Dziecka jest miejscem wyjątkowym.

We wtorek po raz piąty obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Tego dnia w geście solidarności z wcześniakami i ich rodzinami wiele budynków w Polsce rozbłyśnie na fioletowo, m.in. Pałac Kultury i Nauki, nowy Szpital Pediatryczny Warszawskiej Akademii Medycznej oraz Szpital im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej. Na fioletowo zaświecą się też: Pałacyk Gościnny Branickich w Białymstoku, Ratusz w Kielcach, Ratusz w Rzeszowie, Most Uniwersytecki i Tramwajowy w Bydgoszczy, Zamek w Lublinie, Galeria Arsenał i Teatr Polski w Poznaniu oraz Sukiennice i Kładka o. Bernatka w Krakowie.

Pierwsza Dama poinformowała, że również Pałac Prezydencki dołączy do tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wcześniaka i z tej okazji we wtorek wieczorem budynek Pałacu zostanie podświetlony na kolor fioletowy. - Chcemy w ten symboliczny sposób zawrócić uwagę na naszych najmłodszych obywateli Rzeczypospolitej i ich rodziców, którzy walczą wraz z lekarzami i pielęgniarkami o każde nowonarodzone życie - mówiła Agata Kornhauser-Duda.

W 2014 r. w Polsce urodziło się ok. 376 tys. dzieci. Z danych resortu zdrowia wynika, że ok. 7 proc. maluchów rodzi się przedwcześnie. Pomimo postępu medycyny odsetek przedwczesnych porodów w ostatnich latach wzrósł. Powodem tego jest m.in. częstsze stosowanie metody in vitro oraz późne macierzyństwo.

Prawie trzy czwarte zgonów noworodków dotyczy wcześniaków. Dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży są częściej narażone na powikłania okresu noworodkowego oraz opóźnienie rozwoju motorycznego i poznawczego. Narodziny przed 32. tygodniem ciąży wiążą się z dużą śmiertelnością (ok. 10-15 proc.) oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego (ok. 5-10 proc.). Wcześniactwo predestynuje też do częstszego występowania chorób przewlekłych w późniejszych okresach życia.

12238411 1171689839527307 4917487265761086638 o

 

Zapraszamy do galerii na profilu Facebook Instytutu Matki i Dziecka, aby obejrzeć więcej zdjęć: GALERIA

Wróć

Projekty dofinansowane z UEBIPCertyfikat ISOCertyfikat ISO 1Certyfikat ISO 2

HR Excellence in ResearchSzybka terapia onkologicznaCreative Commons