10 najczęstszych pytań dzieci o nowotwór - jak na nie odpowiadać?

10 najczęstszych pytań dzieci o nowotwór - jak na nie odpowiadać?

 

  1. Czy nowotwór to choroba zaraźliwa?

Nie, nie można złapać nowotworu tak jak przeziębienia czy grypy. Nowotwory powstają z naszych własnych komórek, które chorują i nie można nimi zarazić innych.

 

  1. Dlaczego straciłam/łem włosy? Czy odrosną?

Włosy wypadają ponieważ musisz brać specjalny lek, aby pozbyć się wszystkich chorych komórek w Twoim ciele. Lek ten czasami pozbywa się także niektórych zdrowych komórek, takich jak komórki włosów, ponieważ stara się wykonać naprawdę dobrą robotę, aby przywrócić Ci zdrowie. Włosy odrosną po zakończeniu przyjmowania tych leków.

 

  1. Czy mam nowotwór bo byłem niegrzeczny? Czy to jest jakaś kara?

Nie, to nie dlatego, że byłeś złośliwy czy niegrzeczny. Zachorowanie na nowotór nie jest niczyją winą. Czasami lekarze wiedzą dlaczego ktoś ma taką chorobę, a innym razem nie, ale zawsze starają się pomóc w wyleczeniu.

 

  1. Czy wrócę do szkoły?

Czasami dzieci z nowotworami wracają do szkoły na stałe po zakończonym leczeniu, ale innym razem muszą wracać do szpitala co jakiś czas, aby wyzdrowieć. Na samym początku leczenia prawdopodobnie będziesz mieć indywidulane nauczanie i to nauczyciele będą do ciebie przychodzić. Czasami koledzy z klasy będą mogli Cię odwiedzać. Jeśli będziesz w szpitalu na dłużej (np. 3-5 dni, to nauczyciel ze szkoły szpitalnej będzie starał Ci się pomóc w lekcjach, byś nie miał zaległości. Dostaniesz wówczas też prawdziwe stopnie.

 

  1. Co to jest chemioterapia? Co to jest radioterapia?

Chemioterapia jest specjalną mieszanką leków zwalczających nowotwory, a radioterapia jest specjalną wiązką światła wycelowaną w miejsce chore. Lekarze zalecają czasami jedną lub obie te metody leczenia osobom chorym, aby pomóc im wyzdrowieć.

 

  1. Czy można umrzeć na nowotwór? Czy umrę, jak umarł mój dziadek?

Niektórzy ludzie umierają na nowotwory, ale inaczej na nowotwór leczy się osoby dorosłe, starsze, a inaczej dzieci. Dzieci mają najwięcej siły i wiele, wiele dzieci wraca do zdrowia. Lekarze bardzo się starają w pomaganiu dzieciom w powrocie do zdrowia i byciu zwykłym dzieckiem. Dlatego ważne jest by słuchać się swojej Pani Doktor lub Pana Doktora, mówić mu o tym czy coś Cię boli i strać się spełniać jego zalecenia, np. gdy będzie kazał zrobić jakieś badania, pobrać krew lub zjadać obiad, bo w jedzeniu jest wiele składników pożytecznych dla naszego ciała.

 

  1. Czy zakończeniu leczenia nowotworu może on powrócić?

Niestety czasami to się zdarza, ale u większości ludzi tak się nie dzieje. Jeśli kiedyś by się tak stało wtedy wrócimy do naszego lekarza po pomoc.

 

  1. Czy po powrocie do zdrowia mogę nadal chodzić na zajęcia wychowania fizycznego?

Lekarz powie nam, kiedy będziesz mógł wrócić na zajęcia wychowania fizycznego. Czasami jednak niektóre ćwiczenia są zakazane, o tym które to powie lekarz. Po zakończonym leczeniu i w jego trakcie możesz czuć się osłabiony lub zmęczony, ale warto dbać o swoją kondycję i znaleźć takie aktywności, które będą dozwolone i przyjemne do wykonywania.

 

  1. Co będę robić, gdy będę w szpitalu?

W szpitalu robi się wiele różnych rzeczy, spotkasz pielęgniarki, które podają leki, rehabilitantów, którzy uczą jak ćwiczyć po operacji, psychologów, którzy porozmawiają z Tobą i Twoimi rodzicami o wszystkim o czym chcesz, nauczycieli szkolnych, którzy przerobią z Tobą materiał lekcyjny. Dzieci rozmawiają z lekarzami, dostają leki, które pomagają wyzdrowieć, a czasem nawet grają w gry. Będziesz po prostu też czasami odpoczywać i kurować się. Można czytać książki, czy oglądać filmy. Czasami przyjdzie ktoś z innych osób pracujących w szpitalu porozmawiać lub pobawić się.

 

  1. Czy moi koledzy są nadal moimi przyjaciółmi?

Zdecydowanie nadal są twoimi przyjaciółmi. Tak jak Ty tęsknisz za nimi podczas ich nieobecności, tak i oni tęsknią za Tobą. Świetnym sposobem na bycie dobrym przyjacielem w tym czasie jest utrzymywanie stałego kontaktu. Kiedy ludzie są w szpitalu, uwielbiają otrzymywać wiadomości od swoich przyjaciół. Jest wiele sposobów, aby pozostać w kontakcie, takich jak e-mail, rozmowa telefoniczna, SMS-y, wiadomości wideo lub napisanie listu lub wysłanie kartki.

 

Źródło:

https://www.kidshealth.org.nz/effect-your-childs-cancer-their-brothers-sisters?_ga=2.63404399.1316614327.1683196298-986478742.1678972496

https://childcancer.org.nz/support-for-families/10-common-questions-kids-ask-about-cancer-and-how-to-answer-them/

Projekty dofinansowane z UEBIPCertyfikat ISOCertyfikat ISO 1Certyfikat ISO 2

HR Excellence in Research          Szybka terapia onkologiczna Creative Commons