5 mitów na temat leczenia nowotworów u dzieci

1️. Nowotwory u dzieci to rzadkość, nie muszę się martwić - Niestety, choroby nowotworowe u dzieci są coraz częstsze. Co roku diagnozuje się około 1200 przypadków w Polsce, co oznacza, że codziennie aż troje dzieci słyszy diagnozę nowotwór! A objawy na początku często są takie same jak w przypadku innych częściej występujących chorób dziecięcych.

2️. Radioterapia skutkuje jedynie poparzeniami i nudnościami - Radioterapia jest bardzo skutecznym sposobem leczenia nowotworów, ale jak każde leczenie niesie za sobą pewne ryzyka, takie jak problemy z układem pokarmowym, oparzenie, czy osłabienie organizmu. Decyzja o radioterapii zawsze jest kierowana dobrem dziecka oraz podejmowana jest na podstawie aktualnych wytycznych medycznych.

3️. Chemioterapia zabija zarówno komórki nowotworowe, jak i zdrowe - Chemioterapia jest w stanie niszczyć komórki nowotworowe, ale również wpływa na zdrowe komórki organizmu dziecka. Niemniej jednak, istnieją różne metody leczenia, które dają lepsze wyniki i przynoszą mniej negatywnych zdarzeń niepożądanych. Młody organizm często o wiele lepiej radzi sobie z tym, niż w przypadku osoby dorosłej.

 

4️. Po przejściu przez krótkie leczenie dziecko wraca do normalnego życia bez żadnych konsekwencji - Leczenie nowotworów u dzieci to długi i trudny proces. Dziecko może potrzebować wielu miesięcy lub nawet lat na powrót do zdrowia. Często wymaga to ciągłej pracy z lekarzami oraz specjalistami, ale szansa na życie i trwałą remisję choroby zawsze jest najcenniejsza.

5️. Leczenie nowotworów u dzieci jest zawsze nieskuteczne - To absolutny mit! Dzięki nowoczesnym technologiom medycznym i zaangażowaniu wysoko wykwalifikowanych lekarzy wiele dzieci pokonuje chorobę i wychodzi na prostą. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnego przypadku.


To tylko kilka mitów, które należy obalić, aby zrozumieć, jak ważne jest leczenie nowotworów u dzieci. Znajomość prawdy na temat chorób nowotworowych u dzieci pozwoli nam lepiej wesprzeć naszych najmłodszych.
Pamiętajcie! Dziecko, które zmaga się z nowotworem, potrzebuje całkowitego wsparcia, zrozumienia oraz miłości, nie tylko wśród rodziny, ale także rówieśników, czy innych osób z bliższego i dalszego otoczenia.

Projekty dofinansowane z UEBIPCertyfikat ISOCertyfikat ISO 1Certyfikat ISO 2

HR Excellence in ResearchSzybka terapia onkologicznaCreative Commons