Bóle wzrostowe i bóle nowotworowe

3. Bóle wzrostowe a bóle nowotworowe

Nowotwory kości stanowią 7% wszystkich nowotworów u dzieci. Najczęściej występującym nowotworem u dzieci i młodzieży jest mięsak kościopochodny oraz mięsak Ewinga.

Nowotwory narządu ruchu rozpoznawane są często bardzo późno, np. dopiero, gdy dojdzie do złamania kończyny.

Poniżej kilka różnic pomiędzy bólami "wzrostowymi"- przeciążeniowymi a nowotworowymi.

Wg wytycznych Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, zaleca się, aby chorzy na mięsaki kości byli leczeni wyłącznie w specjalistycznych ośrodkach referencyjnych lub w jednostkach z dużym doświadczeniem w leczeniu chorych z tym nowotworem, w których jest leczonych minimum 25 chorych na mięsaki rocznie, leczenie chorych na mięsaki kości ma charakter wielodyscyplinarny, a w leczeniu chorych powinien brać udział chirurg onkolog.

Objawem, że mamy do czynienia ze złośliwym guzem litym, poza zmianą wyglądu naszego ciała, czy jakiegoś jego fragmentu, może być ból.

Bóle wzrostowe i bóle nowotworowe są dwiema różnymi kategoriami bólów, które mogą występować u dzieci.

Bóle wzrostowe często budzą niepokój i skłaniają do pogłębienia diagnostyki. Czym się różni ból nowotworowy od bólu wzrostowego?

W nowotworach kości ból bardzo często pojawia się w nocy, często w jednym miejscu. Nie jest związany z ruchem. Natomiast potrafi wybudzać ze snu i mimo brania leków przeciwbólowych nie znika. Zazwyczaj narasta w czasie i po prostu trwa. W bólach wzrostowych, też ból pojawia się w nocy, ale często zmienia swoją lokalizację, raz boli tu, raz tam, ustępuje nawet bez leków przeciw bólowych, nawet na wiele tygodni.

A dlaczego bóle pojawiają się w nocy? Jest bardzo ciekawe zjawisko. W nocy wycisza się wiele bodźców obecnych w ciągu dnia, więc podrażnione włókna nerwowe dają o sobie znać. Noc to generalnie taki czas, gdy pewne rzeczy się wyostrzają - strach, lęk.

Warto zauważyć, że bóle wzrostowe są znacznie bardziej powszechne niż bóle nowotworowe u dzieci. Jednak każde podejrzenie poważnej dolegliwości powinno być skonsultowane z lekarzem, a badania diagnostyczne mogą być konieczne w przypadku utrzymującego się bólu lub innych niepokojących objawów.

 

Projekty dofinansowane z UEBIPCertyfikat ISOCertyfikat ISO 1Certyfikat ISO 2

HR Excellence in ResearchSzybka terapia onkologicznaCreative Commons