Dowiedziałeś się, że Twoje dziecko ma nowotwór

Nowotwór nie jest jedną chorobą. Istnieje ponad 300 różnych rodzajów nowotworów. Ważne jest, aby widzieć jakiego rodzaju jest to nowotwór oraz których części ciała on dotyczy.

"Rozumiejąc jaki rodzaj nowotworu posiada Państwa dziecko, znajdujecie się w lepszej pozycji do zrozumienia, jak najlepiej można Mu pomóc".

Do tego służy rozmowa z lekarzem onkologiem. Radzimy, aby się do niej przygotować. Dla większego komfortu można wcześniej spisać na kartce ważne dla Państwa pytania. Często, a w szczególności, w przypadku mocno emocjonalnych dyskusji, ciężko jest zapamiętać wszystko co powiedział lekarz. W takim przypadku w trakcie rozmowy przydatna okazuje się obecność drugiego członka rodziny. Zazwyczaj zwiększa to komfort rodzica, daje poczucie wzajemnego wsparcia.

Podstawowe pytania, które dobrze jest zadać Twojemu onkologowi

1. Jak nazywa się nowotwór, który ma moje dziecko?

2. Gdzie się zaczął?

3. Czy powstały przerzuty? Jeżeli tak, to gdzie?

4. Czy istnieje terapia, która może nam pomoc? Jak ona wygląda i jakie jest ryzyko jej przyjmowania?

 

Dodatkowe pytanie, które są równie ważne:

1. Czy istnieje szansa na wyleczenie nowotworu u mojego dziecka?

2. Na co mogę liczyć w najlepszym wypadku?

3. Czy istnieją kuracje, które mogą polepszyć rokowania lub samopoczucie?

4. Jeżeli chciałbym przygotować się na najgorsze - co najgorszego może się stać?

 

Informowanie dzieci co do stanu zdrowia

Rodzice często martwią się co i jak wytłumaczyć swoim dzieciom. Wiemy, że wielu pacjentów odczuwa, że potrzebują i chcą znać te informacje, aby w pełni zrozumieć swój stan i w oparciu o fakty podejmować decyzje dotyczące leczenia i swojego życia. Inni pacjenci czują się tak przytłoczeni przez okoliczności w jakich się znaleźli, że woleli by nie dyskutować o tych problemach, lub chcą otrzymać tylko bardzo ogólne informacje.

Pamiętaj, że w naszej Klinice informacje dotyczące choroby i jej leczenia dostosowane są do wieku pacjenta.

Jeżeli masz wątpliwości co do informowania swojego dziecka o chorobie i jej leczeniu powiedz to swojemu lekarzowi lub obecnemu w Klinice psychologowi. To, że nie chcesz robić tego od razu nie znaczy, że nie zrobisz tego nigdy.

Radzimy nie okłamywać swoich dzieci. Jeśli dzieci poczują, że Państwo je okłamują na temat ich zdrowia, lub ukrywają coś przed nimi, będą bardzo zaniepokojone, a czasami wręcz zbuntowane, co może uniemożliwić leczenie. Nie da się zbudować dobrych relacji na braku zaufania, a zaufanie jest niezbędne do dobrego prowadzenia leczenia. Z tego powodu zachęcamy do komunikacji. Jeżeli potrzebujesz pomocy w określeniu co powiedzieć, albo jak coś wytłumaczyć, Twój onkolog, lub ktoś z jego zespołu może Ci w tym pomóc.

Co powinna wiedzieć moja rodzina? Większość pacjentów informuje wielu członków rodziny, a także przyjaciół o chorobie swojego dziecka. Niektórzy, jednakże, wolą zachować większą prywatność. Obydwa podejścia są OK. Ogólnie, gdy istnieje dobra i otwarta komunikacja, rodziny radzą sobie lepiej, a członkowie rodzin mogą się wspierać.

Poufność

Posiadają Państwo prawo do poufności. Proponujemy na początku leczenia powiedzieć swojemu lekarzowi z kim może, bądź też nie może rozmawiać, o chorobie Państwa dziecka. Czasami, by było możliwe spełnienie Państwa oczekiwań, będzie konieczne dostarczenie odpowiednich dokumentów.

Projekty dofinansowane z UEBIPCertyfikat ISOCertyfikat ISO 1Certyfikat ISO 2

HR Excellence in ResearchSzybka terapia onkologicznaCreative Commons