Guz olbrzymiokomórkowy kości

Leczenie guzów olbrzymiokomórkowych kości u dzieci i nastolatków

Autor lek. Tomasz Koziński specjalista onkologii klinicznej

Zastępca Kierownika Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży

w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

 

Co to jest olbrzymiokomórkowy guz kości?

Jest to nowotwór charakteryzujący się obecnością komórek olbrzymich podobnych do osteoklastów (komórek kościogubnych). Komórki tego nowotworu mają zdolność niszczenia zdrowej kości i powodowania złamań patologicznych lub deformacji sąsiednich stawów. Zazwyczaj ma charakter łagodny. Postać złośliwa stanowi mniej niż 2% przypadków. Najczęściej pojawia się w okolicy kolana, kości krzyżowej, nadgarstka, ale może występować także w innych lokalizacjach.

Jak leczy się GCT?

Najlepsze efekty przynosi doszczętne chirurgiczne usunięcie fragmentu chorej kości. Ubytek kości można wypełnić przeszczepem kostnym lub protezą. Guz usunięty niedoszczętnie najczęściej odrasta. Bardzo często nie jest możliwe radykalne usunięcie guza bez okaleczania pacjenta – wtedy proponujemy metody zachowawcze.

Co jeśli guz GCT jest nieoperacyjny?

Obecnie, stosuje się leczenie ukierunkowane biologiczne denosumabem (Xgeva). Preparat ten blokuje aktywność biologiczną komórek olbrzymich i osteoklastów, co pozwala kości odbudować się w miejscu guza. Samo leczenie nie jest bardzo toksyczne. Początkowo lek podaję się co 1 tydzień, a kolejno co cztery tygodnie, w trybie hospitalizacji jednodniowej. Nasza Klinika, jako jedyny ośrodek w Polsce, prowadziła badanie kliniczne tej substancji u osób poniżej 18 roku życia – co skutkowało rozszerzeniem wskazań.

 

Projekty dofinansowane z UEBIPCertyfikat ISOCertyfikat ISO 1Certyfikat ISO 2

HR Excellence in ResearchSzybka terapia onkologicznaCreative Commons