Sprzęt ortopedyczny dla dzieci

Nowotwory narządu ruchu, w zależności od rozległości, lokalizacji i stopnia zaawansowania, niejednokrotnie wymagają dodatkowego zaopatrzenia ortopedycznego. Może być to gips, orteza, kule lub inne wyroby medyczne.

Czasami zwracacie się do nas z prośbą o przyzwolenie na zakup wózka inwalidzkiego dla dziecka w trakcie leczenia nowotworu kości. Takie pytania wynikają głównie z troski o dziecko, które podczas chemioterapii jest osłabione. Jednak nie każde dziecko ma do tego wskazanie medyczne.

Dlaczego więc dziecko powinno używać kul?

Kule pomagają:

  • w utrzymaniu równowagi, poprzez rozłożenie ciężaru ciała na większej powierzchni
  • w ograniczeniu ciężaru jaki może utrzymać kończyna osłabiona nowotworem, zwłaszcza po biopsji lub resekcji guza (tzw. odciążenie)
  • osłabionym mięśniom w motoryce i lokomocji
  • zapewnić bezpieczeństwo w przypadku utraty czucia w nodze
  • w procesie leczniczym, gojenia i odbudowy tkanek

 

Wyróżniamy dwa główne rodzaje kul: pachowe i łokciowe. Kule łokciowe są zazwyczaj lepsze dla dzieci, gdyż nie wywierają nacisku na nerwy i naczynia krwionośne pod pachami. Ich budowa dzięki mankietowi pozwala rozkładać siły, jakie oddziaływają na ramię podczas chodzenia.

By bezpiecznie używać kul niezbędne są wskazówki rehabilitanta, który nauczy prawidłowo z nich korzystać. Jest to swojego rodzaju „nauka chodzenia na nowo”. Lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą dobiera zarówno rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego, zakres ruchu, jak i stopień obciążania kończyny, by wzorzec chodu był optymalny dla pacjenta.

W nowotworach kości, a także po chemioterapii kości są osłabione. By przeciwdziałać ich demineralizacji zaleca się m.in. suplementację witaminą D3. Także ruch, rehabilitacja i obciążanie kończyny, które możliwe jest zwłaszcza podczas bezpiecznego chodzenia o kulach, przeciwdziała zanikom kostnym oraz mięśniowym.

W znacząco większej ilości przypadków możliwe jest osiągnięcie wysokiego stopnia sprawności. Zawsze są pewne ograniczenia co do intensywności aktywności ruchowej, niektórych sportów, jednak dążymy by dziecko po przebytej chorobie, mogło być samodzielne w życiu codziennym i w miarę możliwości wrócić do stanu sprawności sprzed choroby nowotworowej.

Pamiętajmy, że chodzenie - nawet o kulach - zapobiega zanikom mięśni, wpływa na wydolność ogólną organizmu, w tym na prawidłową pracę układu krążenia, układu oddechowego, czy układu trawienia (ułatwia wypróżnianie). Przyśpiesza powrót do normalnej aktywności.

Wózek inwalidzki nie mobilizuje pacjenta do podjęcia prawidłowej aktywności, nierzadko opóźnia proces rehabilitacji. Jest wskazany tylko w wybranych schorzeniach np. uszkodzenie rdzenia.

Projekty dofinansowane z UEBIPCertyfikat ISOCertyfikat ISO 1Certyfikat ISO 2

HR Excellence in Research          Szybka terapia onkologiczna Creative Commons