„Podniesienie wiedzy i umiejętności kadry medycznej w zakresie diagnostyki perinatalnej chorób uwarunkowanych genetycznie z ukierunkowaniem na wczesną diagnostykę prenatalną Wrodzonych Wad Metabolizmów" w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego
Nr umowy |
UDA-FERS.01.01-IP.02-001/23 |
Okres realizacji |
01.12.2023 r. – 31.12.2026 r. |
Wartość projektu |
13 245 710,06 PLN |
Środki: |
10 930 359,94 PLN |
Lider projektu |
Instytut Matki i Dziecka |
Partner krajowy |
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego |
Partner ponadnarodowy |
Katolicki Uniwersytet w Leuven |
Celem projektu jest podniesienie wiedzy, umiejętności i kompetencji poprzez opracowanie i wdrożenie unikatowych w Polsce programów edukacyjnych i ścieżek postępowania medycznego wraz z procedurami diagnostycznymi w ramach współpracy Instytutu Matki i Dziecka z Partnerem krajowym - Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (Klinika Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii) i Partnerem Ponadnarodowym - Katolickim Uniwersytetem w Leuven w zakresie perinatalnej diagnostyki wrodzonych wad metabolizmu.
Ścieżki edukacyjne obejmują wiedzę i umiejętności trudno dostępne w systemie kształcenia dyplomowego i podyplomowego w obszarze medycyny w Polsce. Dotyczą dziedzin takich jak perinatologia, genetyka, pediatria metaboliczna oraz diagnostyka związana z tymi obszarami, w których następuje stały i niezwykle szybki postęp technologiczny oraz naukowo-medyczny.
Nowymi metodami i schematami opieki wielospecjalistycznej objęte zostaną kobiety w ciąży z zaobserwowanymi w badaniu USG nieprawidłowościami lub z obciążonym wywiadem rodzinnym, położniczym.
Efektem projektu będzie wypracowanie i wdrożenie programu kursów i warsztatów specjalistycznych oraz ich zrealizowanie dla dedykowanych kadr medycznych.
Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, 2021-2027 Oś priorytetowa I „Umiejętności” Działanie 01.01 „Współpraca ponadnarodowa”
Współorganizator kursów: NIL
Wsparcie organizacyjne KIDL.
Wstępna tematyka kursów:
W ramach projektu przeprowadzone zostaną nieodpłatnie szkolenia:
- Seminarium interdyscyplinarne z zakresu opieki położniczej, chorób metabolicznych i diagnostyki genetycznej.
- Kursy z zakresu Opieki perinatalnej obejmujące Warsztaty USG
- Kursy z zakresu Diagnostyki i leczenia chorób metabolicznych
- Warsztaty dedykowane dla diagnostów i kadry laboratoryjnej z zakresu diagnostyki laboratoryjnej
- Kursy z zakresu genetyki klinicznej.
Harmonogram kursów dostępny na strony internetowej https://kursyfers.imid.med.pl/
Adresaci szkoleń:
Kursy i warsztaty są adresowane do lekarzy różnych specjalności, lekarzy w trakcie specjalizacji, psychiatrów i studentów w/w kierunków, w szczególności:
- Lekarze perinatolodzy, położnicy, ginekolodzy,
- Specjaliści USG oraz radiolodzy,
- Pediatrzy, neonatolodzy, specjaliści pediatrii metabolicznej, lekarze intensywnej opieki medycznej, lekarze rodzinni, interniści,
- Specjaliści z zakresu genetyki klinicznej, genetyki laboratoryjnej oraz diagności laboratoryjni, pracownicy laboratoriów genetycznych i diagnostycznych,
- Psychiatrzy,
- Studenci i absolwenci uczelni wyższych o profilu medycznym i pokrewnych (profil medyczny, nauki przyrodnicze, biomedyczny oraz kierunki bioinformatyczne).
Informacja o możliwości zgłoszenia podejrzenie o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych
Instytut Matki i Dziecka w związku z realizacją projektu możliwości zgłoszenia do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenie o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r.(Dz. U. z 2012 r. poz. 1169,z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia i fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
- poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4,00-926 Warszawa lub [nazwa i adres Instytucji Pośredniczącej]
- skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub [nazwa instytucji Pośredniczącej]
Informacja o możliwości sygnalizacji potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych
Instytut Matki i Dziecka w związku z realizacją projektu informuje o możliwości sygnalizacji potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych za pośrednictwem adresów e-mail:
Fotorelacja: