Mazowieckie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Układu Kostno – Szkieletowego u Dzieci i Młodzieży

Mazowieckie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Układu Kostno – Szkieletowego u Dzieci i Młodzieży

03-dla-rozwoju-mazowsza

Nr projektu RPMA.01.01.00-028/10-00
Okres realizacji 2014-2015
Wartość projektu 3.889.579,60 zł
Dofinansowanie 3.306.142,66 zł
Partnerzy projektu Instytut – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital im. L.Zamenhofa w Białymstoku
COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 we Wrocławiu

Projekt zakłada utworzenie nowoczesnego laboratorium diagnostycznego z możliwością prowadzenia badań genetycznych, rozbudowę infrastruktury sieciowej IMID i stworzenie platformy informatycznej bazującej na ww. elementach, która umożliwi gromadzenie danych o diagnostyce, leczeniu i badaniach naukowych w obszarze onkologii dziecięcej w całej Polsce a przez to pozwoli na znaczne ograniczenie liczby przypadków śmiertelnych wśród dzieci leczonych na nowotwory.
Planuje się, że końcowym efektem rzeczowym realizacji projektu będzie sprawnie działający system Tele-informatyczny, który skróci czas opracowania diagnoz oraz oczekiwania na konsultację onkologiczną, radiologiczną i patomorfologiczną. Usprawnieniu ulegnie proces kwalifikacji pacjentów do zabiegów chirurgicznych. Gromadzone dane będą podstawą do opracowywania alternatywnych terapii oraz przyczynią się do rozwoju naukowego lekarzy onkologów. Projekt, umożliwiając kontynuowanie zaawansowanych badań w Multidyscyplinarnych zespołach prowadzących badania naukowe w zakresie diagnostyki i leczenia dzieci chorych na nowotwory, będzie służył zaspokajaniu najważniejszych potrzeb społeczno-gospodarczych kraju oraz lepszemu wykorzystaniu potencjału sfery badawczo – rozwojowej poprzez podniesienie konkurencyjności regionu. 
W ramach projektu przewidziano przygotowanie zaplecza centralnego laboratorium histopatologicznego z możliwością realizacji unikalnych badań genetycznych – będącego węzłem dla ogólnopolskiej sieci laboratoriów połączonych specjalistyczną aplikacją umożliwiającą konsultacje online i wieloośrodkowe – tworząc tym samym nowe standardy podlegające modelowaniu w trakcie projektu. Ponadto zastosowanie skanerów w tworzeniu platformy informatycznej gromadzenia danych o diagnostyce, leczeniu i badaniach naukowych w obszarze onkologii dziecięcej w Polsce, co umożliwi stworzenie wieloośrodkowej płaszczyzny współpracy jednostek naukowych.


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie:
www.mazowia.eu

Projekty dofinansowane z UEBIPCertyfikat ISOCertyfikat ISO 1Certyfikat ISO 2

HR Excellence in ResearchSzybka terapia onkologicznaCreative Commons