Leczenie bólu w chorobie nowotworowej

Leczenie bólu w chorobie nowotworowej

Ból nowotworowy to każdy ból, występujący u pacjenta chorego na nowotwór. Choć bardzo byśmy chcieli by było inaczej, większość dzieci chorych onkologicznie jest bardzo narażonych zarówno na ból będący konsekwencją choroby jak i procedur wynikających z terapii - począwszy od ukłucia igłą po każdy zabieg operacyjny.

U dzieci bardzo często w odczuwaniu bólu współtowarzyszy komponenta psychologiczna i emocjonalna. Dlatego warto zachować spokój, by dziecko nie odczuwało dodatkowo strachu i niepewności ze strony opiekuna, bo zazwyczaj zwiększa odczuwanie przez nie bólu.

 

Dzieci mogą cierpieć zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Czasami trudno jest im wyrazić to co czują. Rodzice najlepiej znają swoje dziecko i mogą sami zaobserwować objawy bólu, nawet, gdy maluch jeszcze nie mówi lub nie chce o tym mówić.

 

W jaki sposób Twoje dziecko może wyrazić, że cierpi?

 

- jest zmęczone, apatyczne

- może stać się wycofane

- płaczliwie

- niechętne do rozmów i kontaktów

- złości się nawet z błahego powodu

- ma problem z koncentracją

- może mieć koszmary

- unika pewnych ruchów, czy chodzenia

- niepokoi się, gdy chcesz je przenieść

- siedzi lub zasypia nieruchomo.

 

Na co dzień u dzieci w szpitalu ból pomagają ocenić pielęgniarki. Np. u młodszych dzieci pokazują kolorowe skale dopasowane do wieku, by dziecko mogło wyrazić swój poziom bólu i dyskomfortu. Ponadto razem z lekarzem starają się poznać przyczynę bólu oraz włączyć właściwe leczenie na dłuższy okres (np. w przypadku bólu pooperacyjnego) lub doraźnie.

Po prawej stronie przykładowa skala bólu stosowana u dzieci w okresie 4- 12 lat.

 

Zabiegi operacyjne a uśmierzanie bólu

Procedury operacyjne zawsze wykonywane są w znieczuleniu. Lekarz anestezjolog ma za zadanie  sprawić, żeby operacja przebiegła bez bólu, a także aby ból po operacji był jak najmniej odczuwalny. W tym celu często zakłada tzw. ZO, czyli znieczulenie zewnątrzoponowe. Jeśli jest taka potrzeba, dodatkowo zleca leki przeciwbólowe podawane do wenflonu lub podskórnie. Jeśli pomimo to pacjent ocenia swój ból jako silny, anestezjolog odwiedza pacjenta i zwiększa dawki leków do czasu, dopóki nie będą skuteczne lub zmienia leki na inne.

Co to jest ZO?

ZO inaczej znieczulenie zewnątrzoponowe to procedura, która polega na podawaniu leków przeciwbólowych za pomocą specjalnego cewnika umieszczonego poprzez igłę do wybranego obszaru kręgosłupa. W przypadku operacji kończyn dolnych cewnik umieszcza się w dole pleców, a do torakotomii  między łopatkami. Lekarz anestezjolog zakłada cewnik najczęściej po uśpieniu pacjenta. Jeśli pacjent  zgadza się na założenie cewnika przed uśpieniem zawsze okolica nakłucia jest znieczulana miejscowo. Leki przeciwbólowe podawane są do cewnika ZO przez całą operację i na ogół przez 2 doby po operacji przez specjalną pompę. Prawidłowo założone ZO sprawia, że inne leki przeciwbólowe są po operacji niepotrzebne, albo stosuje się je w małych dawkach.

Leki przeciwbólowe

Niektóre leki podawane są doraźnie, inne należy stosować w ustalonych, regularnych odstępach czasowych – nawet jak już nie boli, a nie jak zaczyna boleć. Daje to najlepszy efekt przeciwbólowy.

W przypadku niektórych leków konieczne może być zwiększenie dawki rozłożone w czasie (nawet do około tygodnia) i może minąć 7-10 dni, zanim te leki osiągną najlepszy efekt. Zawsze więc należy je kontynuować wg wskazań lekarza.

Nawet przy włączonych już lekach, czasami pacjenci odczuwają epizodycznie ból (ból przebijający). Wtedy należy o tym powiedzieć lekarzowi. Może on zlecić dodatkowe leki, które pomogą opanować te dolegliwości.

Jesteśmy dumni i pełni podziwu z tego, ile odwagi wnoszą w leczenie Wasze dzieci. Pamiętajcie, że czasami warto dopytać o wsparcie swojego lekarza by zmniejszyć ból, np. przed rehabilitacją we wczesnym okresie rekonwalescencji. Wówczas lekarz może przepisać dodatkową dawkę szybciej działającego leku, aby epizod bólu nie był negatywnie kojarzony z aktywnością ruchową. Jest to  niezmiernie ważne by dziecko nie nastawiało się negatywnie do ćwiczeń, które są kluczowym elementem w powrocie do sprawności po operacji resekcji nowotworu narządu ruchu. Pamiętajmy, że operacje te są zazwyczaj bardzo rozległe, a rehabilitacja włączana jest już na następny dzień po zabiegu.

 

W jakiej formie podawane są leki?

 

Leki przeciwbólowe mogą być podawane jako:

- tabletki doustne

- syrop

- plastry

- lek dożylny

- czopki

- pastylka do ssania

- wlew ciągły poprzez pompę i dojście centralne.

 

To w jakiej formie jest podawany lek zależy od dyspozycji lekarza. Na jego decyzje ma wpływ również sugestia rodziców, np. w kwestii tego czy dziecko jest w stanie połknąć tabletkę.

 

Skutki uboczne leków przeciwbólowych

- zaparcia

- nudności

- senność

- swędzenie

 

Pamiętajmy, że gdy u pacjenta choroba postępuje intensywnie, a metody leczenia nie przynoszą oczekiwanego efektu, ważnym elementem terapii jest łagodzenie i uśmierzanie bólu – znacznie podnosi to komfort życia pacjenta i jego bliskich.

 

Projekty dofinansowane z UEBIPCertyfikat ISOCertyfikat ISO 1Certyfikat ISO 2

HR Excellence in ResearchSzybka terapia onkologicznaCreative Commons