Regulamin organizacyjny Instytutu Matki i Dziecka [kliknij]
Instytut Matki i Dziecka jest jednostką naukowo-badawczą z ponad siedemdziesięcioletnim doświadczeniem, o bogatym dorobku uznanym w kraju, jak i na forum międzynarodowym.
Instytut leczy pacjentów z Polski i zagranicy, łącząc wiedzę naukową z codzienną opieką nad pacjentami i koncentrując się na leczeniu skomplikowanych chorób, takich jak choroby nowotworowe dzieci i młodzieży, wcześniactwo, zakażenia perinatalne (czy zaburzenia rozwoju psychospołecznego.
Główne kierunki działalności Instytutu Matki i Dziecka:
- Nauka i badania – Instytut prowadzi prace badawcze ukierunkowane na potrzeby opieki zdrowotnej i obejmują przede wszystkim ochronę rodzin, macierzyństwa i zdrowia kobiet oraz zagadnienia z zakresu medycyny wieku rozwojowego.
- Działalność usługowo-lecznicza – Instytut zajmuje się leczeniem skomplikowanych problemów zdrowotnych u dzieci i młodzieży, łącząc je z działalnością naukową, by stale doskonalić metody leczenia.
- Działalność opiniodawcza – Instytut wydaje opinie eksperckie na temat produktów dla dzieci i młodzieży oraz przygotowuje ekspertyzy dla instytucji, takich jak Ministerstwo Zdrowia.
- Działalność edukacyjna i wydawnicza – czyli kształcenie podyplomowe personelu medycznego oraz edukacja zdrowotna społeczeństwa. W ramach umowy z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Instytucie organizowane są kursy dla lekarzy. Instytut prowadzi także programy promocji zdrowia w ramach edukacji zdrowotnej społeczeństwa. Wydaje także specjalistyczne czasopismo „Medycyna Wieku Rozwojowego” wydawane w języku polskim i angielskim.
Instytut organizuje, nadzoruje i wykonuje badania przesiewowe dla wszystkich dzieci urodzonych w Polsce. Profilaktyka ta ma na celu wczesne wykrycie i leczenie wrodzonych chorób, które mogą zagrażać życiu dziecka lub prowadzić do problemów w jego rozwoju, ciężkiego przebiegu choroby, a często też trwałej niepełnosprawności intelektualnej. Dzięki badaniom przed wystąpieniem objawów, możliwe jest szybkie rozpoczęcie leczenia, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia dzieci. Te badania dostarczają także cennych danych o stanie zdrowia noworodków w Polsce.
W Instytucie pracują doskonali specjaliści o wysokich kwalifikacjach zawodowych i naukowych, w tym również konsultanci krajowi różnych dziedzin medycyny. Wychodząc naprzeciw współczesnym potrzebom zdrowotnym społeczeństwa Instytut współpracuje też z wieloma instytucjami naukowymi oraz organizacjami w kraju i za granicą.
Misja Instytutu: „Codziennie walczymy o zdrowie, godność i radość naszych pacjentów, pamiętając o tym, co jest dla nas największą wartością - ludzkie życie”.