Dostępność
Instytut Matki i Dziecka w Warszawie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://imid.med.pl/pl/
Dane teleadresowe podmiotu publicznego
Pełna nazwa: Instytut Matki i Dziecka
Adres do korespondencji:
Instytut Matki i Dziecka
Kasprzaka 17a
01-211 Warszawa
Adres e-mail: dyr@imid.med.pl
Strona internetowa: https://imid.med.pl/pl/
Data publikacji strony internetowej: 22.09.2015r.
Data ostatniej dużej aktualizacji: 08.10.2020r.
Oświadczenie sporządzono dnia: 14.03.2024r.
Stan dostępności cyfrowej
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Część treści jest niedostosowana do odczytu przez czytniki tekstu. Planujemy zbudowanie witryny internetowej zgodnie ze standardami WCAG 2.1.
Ułatwienia przeglądania treści dla osób z niepełnosprawnościami:
- Zmiana wielkości czcionki;
- Zmiana kontrastu;
- Użytkownik może powiększyć tekst każdej strony do 200%, bez użycia technologii asystujących, a więc za pomocą rozwiązań przeglądarkowych (np. przyciskami Ctrl ++). Metodą CTRL+ScrollUp można powiększyć nawet do 500%
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych:
- Tab – przejdź do kolejnego elementu;
- Shift+Tab – przejdź do poprzedniego elementu;
- Enter – aktywuj link lub przycisk, na którym jest fokus;
- Strzałka w górę/dół – przewiń stronę w górę lub w dół
- End – zjedź na dół strony
- Home – wjedź na górę strony
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej lub zamieszczonych na niej treści można zgłaszać w następujących formach:
- pisemnie pocztą na adres: Instytut Matki i Dziecka, ul. Kasprzaka 17a, 01-211 Warszawa lub bezpośrednio w kancelarii Instytutu
- poprzez system ePUAP - adres skrytki na ePUAP: /IMiDWarszawa/SkrytkaESPmailowo
- mailowo pod adresem sekretariatu dyr@imid.med.pl
- telefonicznie pod numerem +48 22 32 77 305.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
W takim żądaniu prosimy o podanie:
- swojego imienia i nazwiska,
- swoich danych kontaktowych,
- opisu, na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby najlepszy według osoby występującej z żądaniem.
Na żądania zapewnienia dostępności odpowiadamy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni. Jeżeli nasza reakcja, sposób zapewnienia dostępności lub zaproponowany dostęp alternatywny, będzie niewłaściwy w ocenie osoby występującej z żądaniem, ma ona prawo do złożenia skargi.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich
Dostępność architektoniczna
W zakresie architektonicznym ogólny poziom dostępności placówki jest dobry.
Na terenie Instytutu znajdują się 3 budynki (budynek A, B i C).
Budynki A i C zostały zmodernizowane, w budynku B (budynek szpitalny) zakończono przebudowę trzeciego piętra i poddasza.
Obiekty szpitala są częściowo przystosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami – pochylnie dla wózków, windy, ciągi komunikacyjne, toalety są dostosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Rejestracja ambulatorium znajduje się na parterze w budynku A, rejestracje Izb Przyjęć Pediatrycznej oraz Położniczo-Ginekologicznej znajdują się w budynku B.
System graficznej identyfikacji wizualnej ułatwia dojście do Klinik - są odpowiednio oznaczone, tak aby można było dojechać windą do każdej jednostki organizacyjnej.
Rejestracja Centralna w budynku A oraz Rejestracja Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej wyposażone są w mobilne pętle indukcyjne. Z uwagi na mobilność urządzeń istnieje możliwość zmiany ich lokalizacji dostosowując do potrzeb pacjenta.
Brak oznaczeń kontrastowych lub w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących.
Dostępność informacyjno-komunikacyjna
Osoba Głucha / słabosłysząca ma prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej lub tłumacza w kontaktach z podmiotem leczniczym, zaś podmiot zobowiązany jest zapewnić możliwość korzystania przez te osoby z pomocy wybranego tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika. Osoba przybrana lub tłumacz mogą nieprzerwanie towarzyszyć pacjentowi (np. w gabinetach lekarskich czy zabiegowych).
Instytut zapewnia bezpłatną pomoc osoby zapewniającej wsparcie komunikacyjne w języku migowym w sytuacjach, w których załatwiane są sprawy indywidualne związane z pobytem i leczeniem w ambulatorium/szpitalu. Zgłoszenie chęci skorzystania z takiej formy wsparcia można dokonać w następujący sposób:
- wysłanie prośby pod adres poczty elektronicznej katarzyna.liszyk@imid.med.pl
- telefonicznie: +48 22 32 77 305
- listownie na adres siedziby szpitala
- składając wniosek w sekretariacie Instytutu – budynek A, p. III, pok. 328
Rejestracja Centralna w budynku A oraz Rejestracja Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej wyposażone są w mobilne pętle indukcyjne. Z uwagi na mobilność urządzeń istnieje możliwość zmiany ich lokalizacji dostosowując do potrzeb pacjenta.
Osoba z niepełnosprawnością korzystająca z pomocy psa asystującego może z nim wejść na teren ambulatorium oraz pomieszczeń poradni Instytutu Matki i Dziecka. Szczegółowe zasady dotyczące wejścia z psem asystującym na teren Instytutu, reguluje Regulamin stanowiący Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 77 - Regulamin wejścia z psem asystującym.
Jeśli jesteś osobą Głuchą/słabosłyszącą, a chcesz umówić się na wizytę, możesz to zrobić pisemnie, wysyłając e-mail na adres: skierowania@imid.med.pl
Do e-maila dołącz skierowanie, jeśli je masz.
Koordynator ds. dostępności:
Katarzyna Liszyk
Kontakt telefoniczny: +48 22 32 77 295
E-mail: katarzyna.liszyk@imid.med.pl
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Czym zajmuje się Instytut Matki i Dziecka?
Tekst łatwy do czytania (ETR) z informacjami na temat naszego Instytutu znajdziesz tutaj: Tekst ETR o IMID.
Na podstawie art. 14, w związku z art. 6 Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, opracowany został plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w Instytucie Matki i Dziecka.
Plan działania w zakresie poprawy dostępności - skan podpisanego dokumentu
Plan działania w zakresie poprawy dostępności - pdf